Trest za úder obuškem. Před 30 lety justice odsoudila prvního policistu za bití demonstrantů - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Trest za úder obuškem. Před 30 lety justice odsoudila prvního policistu za bití demonstrantů

,
Trest za úder obuškem. Před 30 lety justice odsoudila prvního policistu za bití demonstrantů
Zdroj: čtk

„Obžalovaný nadstrážmistr Bohumil Brzák se uznává vinným,“ vyhlásil 14. června 1990 Vojenský obvodový soud v Litoměřicích.

„Dne 13. listopadu 1989 ve večerních hodinách na náměstí Zdeňka Nejedlého v Teplicích jako příslušník pořádkové jednotky udeřil obuškem do zad Evu Janíkovou a dále rukou do obličeje Jiřího Mareše, kteří demonstrovali spolu s dalšími občany proti špatnému životnímu prostředí v Teplicích,“ zdůvodnil soudce Jiří Kadeřábek dále. Tehdy čtyřiadvacetiletý policista odešel s půlroční podmínkou.

Eva Janíková si na třicet let staré události pamatuje poměrně jasně. A stejně jako v červnu 1990 i nyní tvrdí, že s potrestáním Brzáka, který ji přetáhl obuškem po zádech, nesouhlasila. „Ten policista jednal jistě v afektu, byl to tehdy taky mladý kluk a stál proti skandujícímu davu. Potrestán a zakázán jednou provždy měl být někdo jiný - tím samozřejmě myslím KSČ,“ říká rozhodně teplická podnikatelka, která dnes provozuje stavební firmu a vyhlášenou teplickou ruční dílnu Mýdlárna u Zámku.

V listopadu 1989 byla Janíková jednou ze stovek mladých lidí ze severozápadních Čech, kteří týden před pražskou Národní odstartovali protirežimní demonstrace v Teplicích. „Všichni už jsme měli dost celé tehdejší situace a vlády jedné strany. Ekologická demonstrace byla dobrá záminka a navíc nás tady na severu opravdu sužovala příšerná ekologická situace,“ vrací se o třicet let zpátky, kdy nemocnému regionu došla trpělivost s neprůhlednými a nebezpečnými smogovými mlhami a 11. listopadu vyšli demonstranti do teplických ulic.

„Takřka denně jezdila vozidla s tlampači a vyhlašovala zákaz vycházení! Především děti byly stále nemocné, nedalo se tu dýchat. Pamatuji si, jak jednou…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?