Nepřehlédněte
Výběr zpráv Protextu ČTK
Protext ČTK
Trest pro Vitáskovou: za jmenování Vesecké místopředsedkyní ERÚ dostala podmínku
Okresní soud v Jihlavě dnes vyměřil bývalé šéfce Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Aleně Vitáskové podmíněný trest dva roky s odkladem na 30 měsíců za zneužití pravomoci úřední osoby. Vitásková ještě jako šéfka ERÚ jmenovala další místopředsedkyní úřadu Renátu Veseckou, ačkoli nesplňovala zákonnou podmínku sedmileté praxe v energetice. Rozsudek není pravomocný.
Vesecká už dřív před soudem tvrdila, že potřebnou praxi získala při řešení soudních případů týkajících se energetiky. Soud takovou argumentaci neuznal. Rozhodně ve své praxi nepřicházela do intenzivního kontaktu s energetickými případy, řekl soudce Zdeněk Chalupa. Soud stále čte odůvodnění rozsudku. Vitásková se dnešního vyhlášení rozsudku nezúčastnila.
Vitásková stála v čele úřadu sídlícího v Jihlavě v letech 2011 až 2017. Vesecká byla místopředsedkyní od listopadu 2014 do června 2015. Podle obžaloby neměla bývalá nejvyšší státní zástupkyně Vesecká odpovídající, nejméně sedmiletou, praxi v oboru, proto bylo její jmenování v rozporu s energetickým zákonem a státu vznikla vyplácením mzdy Vesecké škoda.
Státní zástupce Kamil Špelda chtěl pro Vitáskovou trest 3,5 roku vězení a její obhájce žádal zproštění obžaloby.
ERÚ v nemilosti: Babišova vláda úřadu neschválila zprávu o činnosti a hospodaření
Přečtěte si také:
Pokus, který nevyšel. Rozhodování ERÚ je stále neprofesionální
Konflikt mezi šéfy ERÚ se stupňuje. „Neposlušný“ radní Košťál přišel o kompetence
ERÚ rozptyluje obavy z nových pravidel: Zelené zdroje mají dál nárok na podporu
Skutek se nestal. Soud osvobodil Vitáskovou v kauze licencí pro solární elektrárny
Chci zpátky do vedení ERÚ, píše Vitásková Hünerovi
Sdílení
Hodnocení

Děkujeme za Vaše hodnocení