Švýcarsko mění pravidla na hranicích. Už nebude kontrolovat každého - Euro.cz

Přihlášení

Švýcarsko mění pravidla na hranicích. Už nebude kontrolovat každého

ČTK,
Švýcarsko mění pravidla na hranicích. Už nebude kontrolovat každého
Zdroj: shutterstock.com

Švýcarsko nadále nebude nutně na hranicích kontrolovat každého člověka mířícího do země. Jde o součást uvolnění opatření, která země zavedla kvůli šíření koronavirové nákazy, informovala v pondělí agentura DPA. Celníci budou kontroly provádět na základě odhadu rizika. Od zavedení kontrol v březnu zabránili ve vstupu do země 68 tisícům lidí.

Napříště budou cestující do země zkoumáni podle odhadovaného rizika, řekl ředitel švýcarské celní správy Christian Bock. Právě celníci budou napříště rozhodovat, „kde, kdy a v jaké intenzitě budou kontroly prováděny“, uvedl Bock. Kontrola každého jednotlivce tak nadále nebude nutná, ale ještě bude možná.

Pondělní krok je součástí rozvolňování, k němuž mohla alpská země přistoupit díky příznivému vývoji epidemie. Otevřené tak nyní mají všechny obchody i restaurace. V těch mohou u jednoho stolu sedět nanejvýš čtyři lidé, přičemž výjimku mají rodiny s dětmi. Hosté mohou dobrovolně podniku sdělit své osobní údaje, aby mohli být v případě pozitivního testu na koronavirus u některého z lidí v lokále snadněji nalezeni.

Chystáte se v dohledné době cestovat do Švýcarska?

Pro mnoho švýcarských žáků dnes v pondělí začalo vyučování. Kromě toho byly otevřeny knihovny, muzea či posilovny. Také veřejná doprava se vrací k normálnímu provozu. Všude nadále platí ochranná pravidla jako dodržování odstupů mezi lidmi.

Nadále zavřené zůstávají zoologické a botanické zahrady, plovárny, divadla, kina, kostely či lanovky. S další vlnou uvolňování restrikcí se počítá od 8. června. Záležet však bude na tom, jak se budou vyvíjet počty nakažených covidem-19 po nynější druhé fázi, poznamenala DPA.

Diskuze