Stále dražší zdraví. Náklady na péči se za sedm let zvýšily o 53 miliard korun - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Stále dražší zdraví. Náklady na péči se za sedm let zvýšily o 53 miliard korun

, čtk,
Stále dražší zdraví. Náklady na péči se za sedm let zvýšily o 53 miliard korun
Zdroj: Martin Pinkas/Euro

Náklady na zdravotní péči se za sedm let zvýšily o více než 53 miliard korun. Zatímco v roce 2010 bylo ze zdravotního pojištění, státního rozpočtu a peněz domácností vynaloženo 334,1 miliardy korun, předloni to bylo 387,4 miliardy. Informoval o tom Český statistický úřad. Za růstem nákladů je mimo jiné větší potřeba péče kvůli stárnutí populace nebo dražší moderní léky a léčebné postupy.

Zdravotní péče v Česku stála v roce 2017 v průměru přes 36 500 korun na jednoho obyvatele, v roce 2010 to bylo o 5000 korun méně. Největší část z toho se hradila z veřejného zdravotního pojištění. Lidé sami vydali průměrně asi 5100 korun, nejvíc z toho za léky. Průměr soukromých výdajů na zdraví v EU je asi dvaapůlkrát vyšší.

Dvě třetiny výdajů na zdravotnictví hradí zdravotní pojišťovny z odvodů zaměstnanců, zaměstnavatelů a živnostníků na zdravotní pojištění. Necelá pětina peněz, se kterými hospodaří, jsou odvody státu za děti, seniory, rodiče na mateřské dovolené nebo nezaměstnané ze státního rozpočtu.

České domácnosti vydaly na zdravotní péči v roce 2017 asi 54 miliard korun, což bylo přibližně 14 procent celkové částky. V roce 2010 připadalo na jednoho občana v průměru 4067 korun, o sedm let později to bylo asi o tisíc korun více. Téměř polovinu částky vydali za doplatky na léky či léky volně prodejné v lékárně.


Přečtěte si komentář: Zdravotnický džbán, kterému se utrhlo ucho

Makrooko Miroslava Zámečníka


Od 40 let věku rostou výdaje na zdravotní péči rychleji. Za čtyřicetiletého platí zdravotní pojišťovny v průměru asi 13 500 korun ročně, v 65 letech více než dvojnásobek. Spolu se stárnutím populace rostou také náklady na dlouhodobou péči, předloni byly téměř 70 miliard korun. Nejvíce pojišťovny zaplatily za léčbu nemocí srdce a cév a rakoviny.

Ačkoliv absolutní částka vynaložená na zdravotní péči včetně péče dlouhodobé od roku 2010 rostla, podíl vůči hrubému domácímu produktu (HDP) se až do roku 2016 snižoval. Předloni se mírně zvýšil na 7,68 procenta. Ve srovnání s ostatními zeměmi EU je Česko spolu se Slovenskem na 20. místě z 28.

Vypočítejte si výši nemocenské v naší kalkulačce

Přečtěte si více:

Jak dlouho má být u lékaře uložená zdravotnická dokumentace pacienta

Lázeňská péče má svá pravidla. Nástup si nemůžete sami vybírat

Odmítli vám lázně? Můžete se odvolat

Nejste spokojeni se svou zdravotní pojišťovnou? Čtěte, jak ji změnit

 Změna zdravotní pojišťovny, ilustrační foto