Reprodukci svědčí svoboda: rozmnožování slonů v zajetí vázne - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Reprodukci svědčí svoboda: rozmnožování slonů v zajetí vázne

,
Reprodukci svědčí svoboda: rozmnožování slonů v zajetí vázne
Zdroj: Profimedia.cz

Sloni, kteří žijí v zajetí, se rozmnožují později a méně úspěšně než zvířata, jež mohou žít v divočině. Jen v Indii, Barmě a Thajsku jich žije v zajetí 16 tisíc. Vědci upozorňují, že snížená reprodukce zvířat držených lidmi může v delším časovém horizontu negativně ovlivnit i snahy zachránit ohrožené druhy, které žijí například v zoologických zahradách.

„Programy na ochranu zvířat, jež zahrnují chov v zajetí, musí brát v úvahu, že ovlivní jedince, kteří byli odchyceni z divočiny, na dlouhá léta dopředu. To může také zabránit snahám je ochránit v budoucnu,“ řekl John Jackson, vedoucí studie, kterou provedl tým z University of Sheffield společně s kolegy finské univerzity v Turku.

Vědci zkoumali populaci slonů, jež žije v zajetí v Indii, Barmě a Thajsku. Kromě prací při těžbě dřeva jsou tito savci využíváni jako atrakce pro turisty. Odchyt z divočiny a „ochočení“ slonů vede k tomu, že jejich reprodukce začíná v průměru později o deset let a není tak úspěšná, jako je tomu ve volné přírodě. Ovlivněna jsou i slůňata v další generaci. Ta narozená v zajetí, mají menší pravděpodobnost přežití.

Jackson dodal, že jejich výzkum je důležitý i s ohledem na ochranu dalších ohrožených živočišných druhů. Vzácní jedinci jsou v mnoha případech odchytáváni z mizející přírody a jsou chováni v zajetí, aby byl jejich druh ochráněn.


Africké země chtějí prodat zásoby slonoviny za miliardy: Jsou to naši sloni, máme na to právo

Sloní kly zabavené úřady


Evoluční bioložka Virpi Lummaa z finské univerzity v Turku, jež se na studii také podílela, zdůraznila význam zjištění, že odebrání zvířat z volné přírody do zajetí může ovlivnit jejich chov na několik desítek let dopředu.

„To by měli ochránci zvířat vzít také v úvahu, pokud zvířata odchytávají z volné přírody. I když se vytvoří co nejlepší podmínky v zajetí, jedinci mohou mít problémy s další reprodukcí,“ zdůraznila.

Stres, který zvířata zažívají při odchytu, vede k tomu, že jejich reprodukční schopnosti jsou výrazně sníženy, dodala další autorka studie Mirkka Lahdenperäová z finské univerzity.

Dále čtěte:

Marný pokus vzepřít se evoluci: červený vlk zřejmě vymře i podruhé

Nehrajte si s evolucí: americká vědkyně varuje před snahou oživovat vyhynulá zvířata

Model mamuta srstnatého v muzeu v kanadské Britské Kolumbii.

Ohodnoťte tento článek
Diskuze