Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Pomozte ochránit uživatele internetu a zachovat svobodný internet

Konference o coworkingu TechoCon 2018

Konec výmluvám a začátek mluvení anglicky se blíží!

Spasitel od da Vinciho jde do aukce. Může se vydražit až za dvě miliardy

14. listopadu 2017, 10:29 - čtk
14. listopadu 2017, 10:29

Aukční síň Christie's v New Yorku bude ve středu dražit zatím poslední objevený obraz italského renesančního umělce Leonarda da Vinciho. Dílo zobrazující Ježíše Krista a pojmenované Salvator Mundi (Spasitel světa) Christie's označuje jako největší a nejvíce nečekaný umělecký objev 21. století. O jeho výjimečnosti svědčí i cena: předaukční odhady udávají hodnotu obrazu 100 milionů dolarů (2,2 miliardy korun).

Leonardo da Vinci, který se věnoval i sochařství, architektuře, vynálezům či hudbě, namaloval jen asi 20 obrazů včetně zřejmě nejznámějšího díla s názvem Mona Lisa. Do dnešní doby se ale podle různých odborných názorů dochovalo jen 15 či 16 pláten, z nichž pouze Salvator Mundi je v soukromém vlastnictví. Znovuobjevení nového mistrova obrazu, který v historii opakovaně zmizel, proto vyvolalo celosvětovou senzaci.

Salvator Mundi vznikl někdy kolem roku 1500 či spíše později, jak experti soudí podle jemnosti obličejových kontur typických pro da Vinciho po roce 1500. Kristus je na portrétu oblečen do renesančního oděvu, pozvednutou pravou rukou uděluje požehnání a v levé drží křišťálovou kouli.

Poprvé byl obraz uveden v soupisu sbírky Karla I. Stuarta na počátku 17. století, který byl sestaven po králově popravě. Odborník Luke Syson se domnívá, že obraz vznikl pro francouzskou královskou rodinu a do Anglie ho přivezla Henrietta Marie Bourbonská, která se za Karla I. Stuarta provdala. Dílo poté zřejmě nějaký čas zůstalo v majetku koruny, ale v 18. století zmizelo.

Kuks po půlmiliardové rekonstrukci znovu ožívá. Smrt odsud ale nezmizela

Nakonec se obraz, jehož historie byla zcela zapomenuta, objevil v roce 1900 jako dílo Leonardova následovníka Bernardina Luiniho. Na fotografii z roku 1912 je patrné, že Kristův obličej a vlasy byly přemalovány. V roce 1958 byl na aukci Sotheby's prodán za 45 liber a opět na dalších 50 let zmizel. Opět se objevil v roce 2005 na jedné regionální aukci ve Spojených státech a o dva roky později byl restaurován, uvedla na svém webu aukční síň.

Naposledy obraz změnil majitele po unikátní londýnské výstavě, která se konala v roce 2011 a na které se sešlo devět obrazů tohoto italského umělce. Skončil tehdy v rukou nejmenovaného evropského sběratele. Předpokládá se, že majitelem je nyní ruský miliardář Dmitrij Rybolovlev, který za něj v rámci soukromého prodeje v roce 2013 podle informací webu artnet.com zaplatil 127,5 milionu dolarů (2,8 miliardy korun).

Středeční aukce Christie's v Rockefellerově centru začne v 19:00 místního času (ve čtvrtek v 01:00 SEČ) a Salvator Mundi bude dražen jako devátá položka. Před prodejem byl obraz vystaven v Hongkongu, San Francisku, Londýně a naposledy také v New Yorku.

Přehled deseti nejdražších obrazů prodaných v aukci
Pořadí Autor Název díla Cena (v mil. USD)
1. Pablo Picasso Alžírské ženy 179,4
2. Amedeo Modigliani Ležící akt 170,4
3. Francis Bacon Tři studie Luciana Freuda 142,4
4. Edvard Munch Výkřik 119,9
5. Jean-Michel Basquiat Nepojmenovaný obraz 110,5
6. Pablo Picasso Nahá v sochařském ateliéru 106,5
7. Andy Warhol Silver Car Crash (Double Disaster) 105,4
8. Pablo Picasso Chlapec s dýmkou 104,2
9. Roy Lichtenstein Zdravotní sestra 95,4
10. Pablo Picasso Dora Maarová s kočkou 95,2

Přečtěte si také:

Galerie miliardářů. Nejbohatší Češi investují do umění

Komentář: Sběratelé, nebo investoři? Možná obojí

Martin Roman buduje sbírku výtvarného umění

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Platíte víc za vlak kvůli slevě pro studenty a důchodce?
Za černý odběr elektřiny jsou vysoké pokuty. Jak se mu vyhnout?
Kdy se v ČR zakáží zvířata v cirkusech?
Práva poškozených při dopravní nehodě: kdy se nevyplatí policii nevolat?
Máte alergii na podzim?
Auta
Bude elektrické retro novou módou? Nejen Peugeot 504 budoucnosti se očividně líbí
Elektrický VW I.D. Buzz Cargo zastane roli řidiče i skladníka. Na trh přijde za tři roky
Od Felicie po Octavii RS: 10 nejlepších ojetin značky Škoda
Opel Combo Life je zajímavá alternativa k MPV (české ceny + první jízdní dojmy)
Technologie
Je Windows 10 build 17763 finální vydání? Teď sestoupil do Slow ringu
Skype 8 nabídne pokročilejší správu stavových zpráv a jasnější indikaci aktivity
31,5″ 4K monitor od Philipsu s DisplayHDR 600 a USB-C dokovací stanicí. Má i Ethernet
Chrome 69 už části adres URL neskrývá. Chrome 70 s tím znovu začne, komunita nesouhlasí
Intel oživuje 22nm proces. Čipset H310C bude asi přeznačený křemík H110
Hry pro příležitostné hráče