Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Jak připravit dům k prodeji

PayU Hub zjednodušuje expanzi českých e-shopů do zahraničí

Chcete získat a udržet zákazníky a platit jen za změřený výkon? Vyzkoušejte Rondo.cz

Spasitel od da Vinciho jde do aukce. Může se vydražit až za dvě miliardy

14. listopadu 2017, 10:29 - čtk
14. listopadu 2017, 10:29

Aukční síň Christie's v New Yorku bude ve středu dražit zatím poslední objevený obraz italského renesančního umělce Leonarda da Vinciho. Dílo zobrazující Ježíše Krista a pojmenované Salvator Mundi (Spasitel světa) Christie's označuje jako největší a nejvíce nečekaný umělecký objev 21. století. O jeho výjimečnosti svědčí i cena: předaukční odhady udávají hodnotu obrazu 100 milionů dolarů (2,2 miliardy korun).

Leonardo da Vinci, který se věnoval i sochařství, architektuře, vynálezům či hudbě, namaloval jen asi 20 obrazů včetně zřejmě nejznámějšího díla s názvem Mona Lisa. Do dnešní doby se ale podle různých odborných názorů dochovalo jen 15 či 16 pláten, z nichž pouze Salvator Mundi je v soukromém vlastnictví. Znovuobjevení nového mistrova obrazu, který v historii opakovaně zmizel, proto vyvolalo celosvětovou senzaci.

Salvator Mundi vznikl někdy kolem roku 1500 či spíše později, jak experti soudí podle jemnosti obličejových kontur typických pro da Vinciho po roce 1500. Kristus je na portrétu oblečen do renesančního oděvu, pozvednutou pravou rukou uděluje požehnání a v levé drží křišťálovou kouli.

Poprvé byl obraz uveden v soupisu sbírky Karla I. Stuarta na počátku 17. století, který byl sestaven po králově popravě. Odborník Luke Syson se domnívá, že obraz vznikl pro francouzskou královskou rodinu a do Anglie ho přivezla Henrietta Marie Bourbonská, která se za Karla I. Stuarta provdala. Dílo poté zřejmě nějaký čas zůstalo v majetku koruny, ale v 18. století zmizelo.

Kuks po půlmiliardové rekonstrukci znovu ožívá. Smrt odsud ale nezmizela

Nakonec se obraz, jehož historie byla zcela zapomenuta, objevil v roce 1900 jako dílo Leonardova následovníka Bernardina Luiniho. Na fotografii z roku 1912 je patrné, že Kristův obličej a vlasy byly přemalovány. V roce 1958 byl na aukci Sotheby's prodán za 45 liber a opět na dalších 50 let zmizel. Opět se objevil v roce 2005 na jedné regionální aukci ve Spojených státech a o dva roky později byl restaurován, uvedla na svém webu aukční síň.

Naposledy obraz změnil majitele po unikátní londýnské výstavě, která se konala v roce 2011 a na které se sešlo devět obrazů tohoto italského umělce. Skončil tehdy v rukou nejmenovaného evropského sběratele. Předpokládá se, že majitelem je nyní ruský miliardář Dmitrij Rybolovlev, který za něj v rámci soukromého prodeje v roce 2013 podle informací webu artnet.com zaplatil 127,5 milionu dolarů (2,8 miliardy korun).

Středeční aukce Christie's v Rockefellerově centru začne v 19:00 místního času (ve čtvrtek v 01:00 SEČ) a Salvator Mundi bude dražen jako devátá položka. Před prodejem byl obraz vystaven v Hongkongu, San Francisku, Londýně a naposledy také v New Yorku.

Přehled deseti nejdražších obrazů prodaných v aukci
Pořadí Autor Název díla Cena (v mil. USD)
1. Pablo Picasso Alžírské ženy 179,4
2. Amedeo Modigliani Ležící akt 170,4
3. Francis Bacon Tři studie Luciana Freuda 142,4
4. Edvard Munch Výkřik 119,9
5. Jean-Michel Basquiat Nepojmenovaný obraz 110,5
6. Pablo Picasso Nahá v sochařském ateliéru 106,5
7. Andy Warhol Silver Car Crash (Double Disaster) 105,4
8. Pablo Picasso Chlapec s dýmkou 104,2
9. Roy Lichtenstein Zdravotní sestra 95,4
10. Pablo Picasso Dora Maarová s kočkou 95,2

Přečtěte si také:

Galerie miliardářů. Nejbohatší Češi investují do umění

Komentář: Sběratelé, nebo investoři? Možná obojí

Martin Roman buduje sbírku výtvarného umění

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Finance
Jak se mění zálohy na zdravotním a sociálním u OSVČ a OBZP v roce 2019?
Nechat se zaměstnat, nebo zaměstnávat?
Jak musíte zadat platební příkazy, aby to došlo do konce roku?
Jezdíte na vánoční trhy do zahraničí bezpečně?
Jak si spočítat daně u spolupracující manželky
Auta
Proč stupnice tachometru tak moc přesahují skutečnou maximální rychlost auta?
Automobilky musí do roku 2030 nakonec snížit emise CO2 o 37,5 %. Těšte se na elektromobily
Retro test Škoda 1203: Československá legenda slaví půl století!
Tipy na nejvýhodnější smartphony: rychlík, prcek i bezrámečkový krasavec
Technologie
October 2018 Update už je ve službě Windows Update k dispozici všem
Výzkum potenciálu rozvoje umělé inteligence v České republice poukazuje na možné problémy
Odemčené 28jádro Intel Xeon W-3175X už jde do prodeje, stojí přes sto tisíc
Živnostníci všech bank si nově mohou u MONETA Money Bank sjednat kreditní kartu plně on-line
Huawei a ZTE jsou prý hrozbou i pro Česko, varuje úřad
Hry pro příležitostné hráče