Soud osvobodil všech šest lidí stíhaných za IT smlouvy mezi vnitrem a Fujitsu - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Soud osvobodil všech šest lidí stíhaných za IT smlouvy mezi vnitrem a Fujitsu

, čtk,
Soud osvobodil všech šest lidí stíhaných za IT smlouvy mezi vnitrem a Fujitsu
Zdroj: CC BY-ND 2.0: bloomsberries via Flickr

Pražský městský soud dnes osvobodil všech šest obžalovaných v kauze, která souvisí s uzavřením smluvních dodatků mezi ministerstvem vnitra a firmou Fujitsu Technology. Obžalobě, podle níž byly dodatky nevýhodné a v rozporu se zákonem, čelili čtyři někdejší ředitelé odborů ministerstva vnitra a dva jednatelé Fujitsu. Podle nepravomocného rozsudku nejsou stíhané skutky trestnými činy.

Zproštění viny se týká bývalého ředitele odboru eGovernmentu Miroslava Dudy a někdejších šéfů ministerských odborů programového řízení, provozu IT a ekonomicko-organizačního odboru pro IT – Martina Párala, Vladimíra Vošického a Marcelíny Horákové. Osvobozeni byli i jednatelé Fujitsu Jiří Řehák a Radek Sazama. Všichni vinu od počátku odmítali. Části z nich hrozilo až osmileté vězení za porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže a za porušení povinnosti při správě cizího majetku.

Dudu soudy v minulosti potrestaly tříletou podmínkou, a to v souvislosti s kauzou exnáměstka ministerstva práce Vladimíra Šišky a zmanipulováním zakázky na výplatu sociálních dávek. Rovněž v tomto případě Duda podepsal dodatky k rámcové smlouvě s Fujitsu.

Aktuální obžaloba tvrdí, že vnitro se s konkrétními zakázkami z oblasti informačních technologií obracelo v letech 2010 a 2011 rovnou na Fujitsu namísto toho, aby zvolilo některou z forem zadávacího řízení podle zákona o veřejných zakázkách. Úředníci prý přitom dobře věděli, že pod rámcovou smlouvu s Fujitsu, která se týkala poskytování licencí k produktům Microsoft, nelze požadovaná díla podřadit.

Ačkoliv ministerstvo dodatky podepsalo s Fujitsu, poptávaná díla vytvářely jiné společnosti, které přitom rámcová smlouva nepovolovala jako možné subdodavatele. Škodu, kterou vyčíslila na 11,7 milionu korun, spatřuje obžaloba v rozdílu mezi smluvní cenou, za niž Fujitsu díla dodala vnitru, a nižší cenou, za niž pro ni systémy vytvořili subdodavatelé.

Přečtěte si:

Česnekový král Dindoš chystá arbitráž kvůli sporu s vysílací radou

 Martin Dindoš

Čtěte dále:

Nekonečná bitva o CS Fondy: Akro nehodlá ministerstvu financí vracet miliardy

Soud osvobodil radní Frýdku-Místku. Obžaloba je vinila z prodeje pozemků pod cenou

Nové Heřminovy prohrály u soudu boj proti přehradě. Vodní dílo má obec částečně zatopit

Ohodnoťte tento článek
Diskuze