Soud odvolal likvidátora Harvardského holdingu Častorála, prý neplnil své povinnosti - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Soud odvolal likvidátora Harvardského holdingu Častorála, prý neplnil své povinnosti

, čtk,
Soud odvolal likvidátora Harvardského holdingu Častorála, prý neplnil své povinnosti
Zdroj: Profimedia.cz

Městský soud v Praze odvolal z funkce likvidátora majetku Harvardského průmyslového holdingu (HPH) Zdeňka Častorála. Podle soudu Častorál způsobil firmě škodu a neplnil své povinnosti. Uvedla to Česká televize (ČT). Představenstvo i dozorčí rada holdingu tvrdí, že Častorál připravil firmu o 40 milionů korun. Častorál ale obvinění odmítá, podle něj bylo účelově vyrobené.

„Žádnou škodu jsem nezpůsobil. Já jsem k tomu dal vyjádření, rozbory a soud to bude řešit,“ řekl Častorál ČT v červnu, kdy soud začal o jeho odvolání jednat. Likvidátor se současně hájil tím, že před soudy pomohl usvědčit Viktora Koženého a Borise Vostrého z tunelování firmy a chce naopak nechat odvolat další dva likvidátory holdingu.

„Akcionáři HPH Častorálovo odvolání přivítají,“ řekl ČTK předseda dozorčí rady holdingu Karel Staněk. Cokoliv Častorál ve funkci učinil, bylo podle něj ke škodě HPH, tedy i jeho akcionářů. „Po celou dobu svého působení ve funkci odmítal zveřejnit účetnictví Harvardu, nevymohl ani korunu. S kolegy likvidátory nespolupracoval, na valné hromady nechodil,“ podotkl Staněk.

Holding, který vznikl z Harvardských privatizačních fondů Viktora Koženého, má asi 240 tisíc podílníků. Likvidaci HPH provází řadu let mnoho právních sporů. Vrchní soud v Praze potvrdil koncem roku 2016 jmenování dvou likvidátorů HPH, kterými jsou Dagmar Mixová a společnost Tomko a partneři. Častorál podal začátkem listopadu 2016 návrh na insolvenci společnosti. Soud první návrh na insolvenci zamítl. Mixová v září 2018 u soudu uvedla, že holding podal na Častorála trestní oznámení. Likvidátor podle ní nechal skartovat archiv firmy a nezúčastňuje se valných hromad.

Kožený a Vostrý dostali za miliardové podvody tresty deset a devět let vězení. Oba jsou stíhaní jako uprchlí. Kožený měl zaplatit zhruba 8,3 miliardy korun a úroky, Vostrý přes 2,2 miliardy a úroky. Kožený bydlí na Bahamách, Vostrý v Belize, kde získal občanství.

Čtěte také:

Němcová u soudu: O trafikách pro Tluchoře a spol. nic nevím

Kauza Rittiga a Nečasové se komplikuje. Přebírá ji nový soudce

Komentář: Kmotr ke kmotrovi sedá

Soud očistil policistu, který šel na řidiče s pistolí v ruce

Státní zástupce obžaloval soudce Elischera v případu údajného ovlivňování soudních kauz

Rittig je v kauze tunelování Oleo Chemical nevinen. Soud ho pravomocně osvobodil

Kauza Vidkun: státní zástupce podal obžalobu na čtyři lidi, včetně exhejtmana Rozbořila

Ohodnoťte tento článek
Diskuze