Slovenský expert vrací vodu lesům, narušuje zhutnělé cesty - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Slovenský expert vrací vodu lesům, narušuje zhutnělé cesty

Richard Cortés,
Slovenský expert vrací vodu lesům, narušuje zhutnělé cesty
Zdroj: Richard Cortés

Dlouhodobé sucho a přívalové deště se staly předmětem zájmu odborníků i laických diskusí. Málokdo se jim věnuje s takovým nasazením jako Štefan Vaľo. Po desetiletí praktických krajinotvorných experimentů s jistotou tvrdí: sucha i povodně mají stejnou příčinu. I proto se vypravil do olomoucké oblasti, která byla těžce zasažena přívalovou záplavou, aby příčinu analyzoval a navrhl řešení. Voda zde zanechala jasnou stopu – rozbité přístěnky, zaplavené domy, poničená auta.

Projíždíme Šumvaldem, vesnicí, která byla zasažena povodní způsobenou přívalovým deštěm. I po dvou týdnech se tu život jen pomalu vrací k normálu. Všude jsou ještě vidět klády servané z lesních svahů, pytle s pískem, poničené stavby. Škoda byla odhadnuta na půl miliardy korun. A navíc voda vzala i dva životy. Co je ale příčinou podobných záplav? A lze jim předcházet?

Asi bobři

Se Štefanem Vaľem, který se dlouhodobě zabývá zadržováním vody v lesních porostech, jsme na cestě do lesů nad zasaženou oblastí. Ze zablácené terénní Toyoty vyskočí drobný starší pán a rozběhne se mezi stromy, kde začne horolezeckým cepínem kutat do země v sotva znatelné úžlabině. „Podívejte se! Je tu voda!“ volá na svůj doprovod. Starosta obce, lesníci i novináři, kteří jej konečně dostihli, se přesvědčují, že pod vrstvou listí proudí po povrchu půdy pramínek.

\"\"

„Toto je stará nepoužívaná cesta na přibližování dřeva,“ vysvětluje. Takových cest je podle něj ve všech evropských lesích mnoho kilometrů. To, že lesy nedokážou zadržet déšť a voda vyteče z půdy do údolí, mají podle něj…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?