Slovenskou justici zasáhla Bouře. V rámci rozsáhlé razie bylo zatčeno několik soudců s vazbami na Kočnera - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Slovenskou justici zasáhla Bouře. V rámci rozsáhlé razie bylo zatčeno několik soudců s vazbami na Kočnera

ČTK,
Slovenskou justici zasáhla Bouře. V rámci rozsáhlé razie bylo zatčeno několik soudců s vazbami na Kočnera
Zdroj: čtk

Slovenská policie při dnešní rozsáhlé razii zadržela několik soudců, kteří jsou spojování s kauzami stíhaného podnikatele Mariana Kočnera. Informovala o tom slovenská média. Kočner byl na konci února nepravomocně odsouzen spolu s exministrem hospodářství Pavolem Ruskem k dlouholetému vězení za padělání směnek. Podnikatel čelí rovněž obžalobě z objednání předloňské vraždy novináře Jána Kuciaka a je podezřelý v několika případech ekonomické kriminality.

Podle listu Denník N kriminalisté zadrželi čtyři soudkyně včetně bývalé náměstkyně na ministerstvu spravedlnosti Moniky Jankovské. List Sme informoval o asi desítce soudců předvedených na pracoviště elitní policejní jednotky v Nitře, kam byl z vazby převezen také Kočner.

V novodobé historii Slovenska jde o první akci svého druhu proti soudcům v takovém rozsahu. Loni policie několika představitelům slovenské justice zabavila kvůli jejich kontaktům s Kočnerem mobilní telefony. Následně bylo několik soudců postaveno mimo službu.

Policie na sociální síti ráno pouze uvedla, že probíhá rozsáhlá akce jednoho z vyšetřovacích týmů, kterou nazvala „Bouře“.

Podle komunikace z Kočnerova mobilního telefonu, která unikla do slovenský médií, Jankovská ještě jako náměstkyně na ministerstvu spravedlnosti pomáhala Kočnerovi v obchodním sporu se soukromou televizí Markíza o proplacení jedné ze zmíněných směnek; ředitelem a spolumajitelem televizní stanice byl v minulosti Rusko. Podle médií mezi zadrženými soudci je také soudkyně jednoho z bratislavských okresních soudů, která ve sporu o proplacení směnky rozhodla ve prospěch jedné z Kočnerových firem a kterou Jankovská úkolovala.

Zmíněné informace z Kočnerova mobilního telefonu získala policie při vyšetřování Kuciakovy vraždy. Investigativní reportér Kuciak psal také o kontroverzních podnikatelských aktivitách Kočnera.

Čtěte také:

Kočner a Rusko jsou vinni z padělání směnek, rozhodl soud na Slovensku

Na Slovensku kvůli vazbám na Kočnera končí soudci

Vražda novináře Kuciaka: Slováci obvinili podnikatele Kočnera

Ohodnoťte tento článek
Diskuze