Selfie jako důkaz. S dodržováním karantény napomáhá polské policii mobilní aplikace - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Selfie jako důkaz. S dodržováním karantény napomáhá polské policii mobilní aplikace

,
Selfie jako důkaz. S dodržováním karantény napomáhá polské policii mobilní aplikace
Zdroj: Profimedia.cz

Ve snaze ulehčit tamním strážcům zákona s hlídáním osob, které byly v souvislosti s pandemií způsobenou šířením nebezpečného koronaviru umístěny do domácí izolace, přišla polská vláda s poměrně neotřelým řešením. Od minulého týdne od svých občanů chce, aby se na vyžádání u sebe doma vyfotili a tuto fotku posléze nahráli do mobilní aplikace jako důkaz svědčící o tom, že dodržují pravidla nařízené karantény.

Karanténní opatření mají primárně za cíl omezit pohyb vytipovaných osob, u nichž existuje důvodné podezření, že se mohly v předcházejících dnech touto stále se šířící infekcí nakazit, a redukovat tím tak riziko případného přenosu viru na ostatní. Problémem ale je, že ne všichni tato pravidla navzdory potenciálně vysokým trestům dodržují.

A protože s přibývajícími dny roste i počet těch, na něž se zmíněná domácí izolace vztahuje, mají policisté ve státech sázejících na důraznější kontroly inkriminovaných občanů poměrně napilno. Takový je ostatně i případ sousedního Polska, jež podle úterních dat eviduje téměř osm set nakažených a devět obětí.

Aby proto strážcům zákona ulevila, rozhodla se vláda ve Varšavě spustit speciálně navrženou mobilní aplikaci příhodně pojmenovanou Domácí karanténa. Skrze ní se budou muset izolovaní lidé sami na vyzvání příslušným autoritám hlásit a doložit jim, že se skutečně nacházejí doma, tak jak jim bylo nařízeno.


A jak že to celé vlastně funguje? Ve skutečnosti vlastně celkem snadno. Po stažení aplikace do ní uživatel zadá své telefonní číslo a adresu, na níž se bude po dobu dvoutýdenní karantény nacházet. Jakmile tak učiní, bude přidán do registru, z něhož posléze software náhodně vytipuje některé občany, jež vyzve k tomu, aby se vyfotili a tuto fotku do aplikace nahráli. Na splnění výzvy přitom budou mít 20 minut.

Za porušení karantény hrozí pokuta až 30 tisíc korun

Zaslanou fotku software na základě geolokace a technologie rozpoznávání obličejů zpracuje a vyhodnotí, zda je dotyčný skutečně doma, či nikoliv. Pakliže by aplikace dospěla k závěru, že se takový člověk nenachází na jím předem uvedené adrese, zalarmuje policii, jejíž příslušníci se za ním vydají osobně. Pokud policisté zjistí, že daný jedinec karanténu doopravdy porušil, mohou ho podle informací agentury AFP potrestat pokutou až do výše pěti tisíc zlotých (zhruba 30 tisíc korun).

A co bude s těmi, kteří žádný chytrý telefon nevlastní? „Lidé v karanténě mají na výběr: buďto je nečekaně navštíví policie, nebo si stáhnou tuto appku,“ řekl nekompromisně AFP mluvčí polského ministra pro digitalizaci Karol Manys.

Polsko není zdaleka jedinou zemí, která se během aktuální pandemie koronaviru rozhodla vsadit na moderní technologie. Jak s odkazem na nejrůznější světová média připomíná zpravodajský web CBS News, mobilní aplikace sloužící ke sledování lidí umístěných do domácí izolace aktuálně používá například i Singapur, Jižní Korea či Izrael. Každá z nich nicméně funguje na odlišném principu.

Zdroj: www.cbsnews.com. AFP

Selfie jako důkaz. S dodržováním karantény napomáhá polské policii mobilní aplikace
5 (100%) 1 hlasování
Diskuze