Stát chce sjednotit časy pro lov ryb. Rybáři se bojí zmatku

Jan Brož 02. listopadu 2017, 11:08  -  Jan Brož
02. listopadu 2017, 11:08

Ministerstvo zemědělství vyšlo vstříc požadavkům rybářů a navrhuje prodloužit a zjednodušit dobu lovu v rybářských revírech. Podle nového znění vyhlášky by se tak mělo rybařit po celý rok od čtyř ráno do půlnoci. Rybářský svaz se však obává spíše zmatku.

Doposud platí v mimopstruhových revírech během roku čtyři různé doby rybolovu. Od prosince do února je tak možné lovit od 7 do 18 hodin, v březnu od 5 do 21, v dubnu, září a říjnu od 6 do 22 hodin a zbylé měsíce od 4 do 24 hodin. Nově by po celý rok mělo být možné lovit až dvacet hodin denně.

Ministerstvo tak chce celý systém pro rybáře zpřehlednit. Rybáři se v současných pravidlech nevyznají a nevědomky loví i mimo povolené hodiny. Ačkoliv se podle resortu nejedná o společensky rizikové chování, musí úřady tyto přestupky řešit, což zatěžuje státní správu.

Dalším důvodem je snaha vyjít vstříc rybářům s delší pracovní dobou, kteří si i v zimních měsících chtějí po zaměstnání na chvíli zarybařit. A v neposlední řadě je za změnou i snaha zvýšit konkurenceschopnost revírů vůči soukromým rybníkům. „Jedním z hlavních přínosů navrhované změny je tedy zatraktivnění rybářských revírů vyplývající z přirozeného vývoje v rybářství pro současnou rybářskou veřejnost,“ uvádí resort v důvodové zprávě.


Tohle je pro rybáře novinka. Čtěte:

Velká změna. Rybářský lístek už můžete získat nastálo, stačí vám tisícovka


Jenže ministerstvo zároveň přiznává, že se jedná o kontroverzní opatření. Rybáři se tak mohou častěji dostávat do konfliktů s majiteli pozemků na břehu, může také docházek k porušování nočního klidu. Především však návrh umožňuje uživatelům revírů stanovenou dobu lovu dle libosti zkrátit.

Podle jednatele Českého rybářského svazu Jana Štípka se tak změna naprosto mine s původním záměrem, tedy zpřehlednění celého systému. „Stoprocentně by to dopadlo tak, že si to každý uživatel stanoví jinak. Jeden to bude mít do 18, druhý do 19, třetí do 20 a bude v tom strašný zmatek,“ je přesvědčen Šípek. Sám svaz navrhoval zavedení dvou dob, od 4 do 24 hodin pro letní a od 5 do 22 hodin pro zimní měsíce. Ty by ovšem byly pro všechny revíry pevné a neměnitelné.


Čtěte o velkých změnách veterinárního zákona:

Rozsáhlá novela veterinárního zákona zasáhne chovatele, farmáře i trh


Podle ministerstva má však uživatel revíru podle zákona o rybářství možnost zkrátit dobu lovu už dnes bez ohledu na časy ve vyhlášce. „Již v současné době nic tedy nebrání tomu, aby došlo k omezení časového intervalu v rámci obecně nastavené denní doby lovu v rybářském revíru bližšími podmínkami výkonu rybářského práva tak, aby byly zohledněny místní podmínky, avšak uživatelé rybářských revírů zatím tuto možnost nevyužívají,“ reagovala mluvčí ministerstva Markéta Ježková. Resort si podle ní citlivost celé problematiky uvědomuje a konečná podoba vyhlášky vzejde až z analýzy všech připomínek.

Rybáři zároveň kritizují, že návrh přichází těsně poté, co začaly platit změny u rybářských lístků. Ty nově bude možné získat i na dobu neurčitou. Podle svazu se však veškeré změny měly řešit komplexně a najednou.

Dále čtěte:

Zachraňte„ rytíře“ candáta, osloví rybáři ministra Jurečku

Rybářství Třeboň musí vrátit státu šest rybníků. Přihlásí se o ně církev


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Počet hodnocení: 16 | Průměrné hodnocení: 4.63

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Vliv různých výdělků na výši důchodu
Na co nezapomenout v daňovém přiznání: Přehled daňových slev I.
5 případů, kdy musí důchodci podat daňové přiznání
Studentům se daňové přiznání vyplatí
Jak, kdy a kam zaplatit daň z příjmu
Auta
Česká rozlučka se Subaru WRX STI dorazila do prodeje. Stojí…
Volkswagen chystá malé a levné lidové SUV. U nás ho ale nekoupíte
Kia Sportage slaví 25. výročí a zároveň více než pět milionů prodaných exemplářů
Test ojetiny: Lexus CT 200h je skvělá a spolehlivá alternativa k dieselu
Trestní řízení vůči viníkovi dopravní nehody: Jak probíhá a na co se musíte připravit
Technologie
Výřez v displeji už nasadil i čtvrtý největší výrobce smartphonů. Takhle vypadá Oppo R15
Edge přestává respektovat nastavení výchozího prohlížeče [Windows Insider]
Lokální stmívání podsvícení jde do PC monitorů: v 4K ProArtu PA32UC s HDR od Asusu
Jak vytvořit z fotek video v Zoner Photo Studiu X
Xbox One nebyl nikdy levnější než teď. Základní verze je za 5000 Kč
Hry pro příležitostné hráče