Rusko si oblíbilo aplikaci rozpoznávající obličeje. Pronásleduje s ní demonstranty

14. července 2017, 09:00 - dah
14. července 2017, 09:00

Pouhá fotografie, pakliže je dostatečně velká, už stačí k identifikaci náhodných lidí z davu. Umožňuje to aplikace na rozpoznávání obličejů. Kreml se už s použitím této technologie mstí protirežimním demonstrantům.

Kvůli běžně dostupné aplikaci se z účasti na protirežimních demonstracích v Rusku stává ještě riskantnější podnik než doposud. Po mohutných březnových a červnových demonstracích, jichž se na výzvu opozičního předáka Alexeje Navalného účastnily desetitisíce lidí, režim vede trestní řízení proti desítkám účastníků. Dodnes ovšem obesílá další a další z nich. Obviněným hrozí několikaleté tresty vězení. Úřady je viní z odporu ke státní moci, násilí vůči bezpečnostním orgánům nebo z účasti na masových nepokojích.

Dosud se demonstranti mohli cítit docela bezpečně, pokud zrovna nepatřili k tisícovce těch, které si policie mnohdy svévolně vytáhla z davu a kvůli zjištění totožnosti předvedla na služebnu. To se ale kvůli online službě k identifikaci obličejů, kterou její poskytovatelé spustili začátkem loňského roku, zásadně změnilo.

Na server Findface.ru může kdokoli nahrát snímky libovolných obličejů, které následně speciální program přiřadí k profilům na sociálních sítích. V nevinném pojetí slouží snílkům k dohledávání protějšků, kteří je zaujali v dopravním prostředku nebo kavárně, a namísto aby si řekli o telefonní číslo, objekt svého zájmu jen vyfotili třeba mobilním telefonem.

Při troše štěstí jim program dohledá profil kýženého člověka a při větší dávce štěstí se následně ukáže, že mají i společné přátele. Jak ale upozorňuje německý list Süddeutsche Zeitung, tento program dělá dobrou službu i různým vyděračům, stejně jako mocenským aparátům pochybných režimů.


Přečtěte si o principech fungování ruského hospodářství:

Putinův státní kapitalismus: navrch huj, uvnitř dotace


Vyděrači procházeli pornografické servery a po identifikovaných jedincích požadovali peníze za příslib, že je neprozradí příbuzným. Vzhledem k tomu, že z jediné panoramatické fotografie davu pořízené ve vysokém rozlišení lze identifikovat hned několik jedinců, se program FindFace s využitím dat ze sociálních sítí stává účinnou zbraní proti běsnícím davům, ale i snadno zneužitelným nástrojem represe vůči kritikům režimu.

I vás najdou!

Na konci června neznámí provozovatelé spustili web Je suis maidan s výčtem jmen účastníků nedávných demonstrací proti korupci a odkazů na jejich profily na ruské obdobě facebooku „V kontaktě“. Čítal stovku účastníků moskevských demonstrací a několik set lidí, kteří demonstrovali v regionech. „I vás najdou,“ varuje na úvodní stránce webu jeho anonymní správce.

Deník Bild zas uveřejnil přehled násilníků z nepokojů při hamburském summitu zemí G-20. Jak při zneužití programu proti pokojným ruským demonstrantům, tak i k odhalení pravděpodobných násilníků z Hamburku programu k identifikaci pomohly obrázky z facebooku či twitteru.

Jak program FindFace funguje, ukazují četná videa na serveru YouTube. Autor jednoho z nich postupně zaostřuje jednotlivé obličeje na panoramatickém snímku davu sledujícího inauguraci současného amerického prezidenta. Obličeje vystřihuje a vkládá k identifikaci do programu FindFace, který k nim obratem přiřazuje profily ze sociálních sítí.

Pořídit fotografie jednotlivých obličejů a následně je identifikovat v předmětném programu může každý. Panoramatický fotoaparát schopný pořídit podklad k identifikaci velké části davu ale má jen málokdo. V Rusku ovšem není zapotřebí. Snímky z demonstrací v náležitém rozlišení zveřejnil tamní portál Life.ru blízký ruské tajné službě. Připravil tak dobrý základ k všeobecnému strachu z účasti na jakékoliv protirežimní manifestaci. Nikdo už si totiž nemůže být jistý, zda ho nějaký snaživec zpětně nevypátrá a neudá policii.

Přečtěte si více o současném Rusku:

Kreml odmítá výzvy, aby propustil zatčené demonstranty

Velmistr Kasparov: Mafiánské Putinovo Rusko je třeba porazit hybridní válkou


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Objevte odčitatelné položky. Na daních vám ušetří tisíce korun
Máte správně nastavené zálohy za energie? Poradíme vám, jak na to
Jak bude probíhat společné oddlužení manželů v roce 2018?
Syndrom nemocných domů (2)
Jak se daní štěstí: musíte podat daňové přiznání, když jste loni něco vyhráli?
Auta
Cena za rychlost: Kde dostanete nejlepší čas 0-100 km/h za…
Ostré Ferrari 488 Pista prozrazeno před ženevskou premiérou
Lexus UX je další novinka pro Ženevu. Odhaluje se na první upoutávce
BMW M4 Cabrio 30 Jahre je limitovaná edice 300 kusů s vyšším výkonem
„Kodiaq“ od Seatu dostal jméno Tarraco. Představí se v Ženevě
Technologie
Aktivní dlaždice jsou neaktivní. Windows Phone 7.5 a 8.0 už nemohou přijímat oznámení
Tip: Jak na Netflixu přehrávat video v 1080p i v Chromu nebo Firefoxu?
Ještě jsme si nezvykli na Android Pay a už jej v Česku nahrazuje Google Pay
Obchody už nabízejí Pentia, Celerony a další nová CPU Coffee Lake. Uvedení za rohem?
WordPress WordCamp Praha 2018 se blíží
Hry pro příležitostné hráče