Ruské aplikace jsou v hledáčku FBI, představují bezpečnostní hrozbu - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Ruské aplikace jsou v hledáčku FBI, představují bezpečnostní hrozbu

,
Ruské aplikace jsou v hledáčku FBI, představují bezpečnostní hrozbu
Zdroj: Profimedia.cz

Aplikace FaceApp se stala hitem letošního léta. Uživatelům umožňuje změnit na fotce svůj věk i pohlaví. Má to ovšem háček – osobní data mohou doputovat do Ruska. Podle amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) představují FaceApp a podobné aplikace z ruské dílny bezpečnostní hrozby. Proto se na ně zaměřují experti kontrarozvědky.

Otázky ohledně ochrany soukromí virální aplikace se letos v létě dostaly až do nejvyšších pater americké politiky. Senátor Chuck Schumer tehdy vyzval FBI k zahájení vyšetřování. „Mám vážné obavy o ochranu získaných dat a o to, zda uživatelé vědí, kdo k údajům může získat přístup,“ napsal tehdy Schumer FBI.

Senátor tím narážel na fakt, že aplikace údaje o uživatelích mohla odesílat do Ruské federace a dle tamní legislativy mají státní složky možnost získat přístup ke všem datům uloženým v Rusku. Aplikaci FaceApp vytvořila společnost Wireless Lab sídlící v Petrohradu. Ačkoliv firma uvádí, že většinu dat ze svých serverů maže do 48 hodin, pochybnosti se jí rozptýlit nepodařilo. Podle tvrzení Wireless Lab se její servery na území Ruské federace nenacházejí.

Chráníte si v online prostředí svá osobní data?

FBI senátorovi odpověděla, že prověřuje veškeré aplikace a podobné produkty, které vznikají v Rusku, protože představují „potenciální bezpečnostní riziko“. V případě, že by se jakákoliv podezření potvrdila, úřad by zasáhl plnou silou a nasadil speciální jednotku. FBI zároveň upozornila na masivní kybernetické kapacity, kterými disponuje ruská bezpečnostní služba (FSB). Podle amerických informací může FSB na dálku získat přístup ke komunikaci a serverům bez toho, aby musela žádat poskytovatele internetu o součinnost.

Před používáním aplikace FaceApp varuje například Americký Demokratický národní výbor. Podle informací listu The Washington Post (WP) výbor důrazně vybízel prezidentské kandidáty a členy jejich týmů, aby aplikaci nepoužívali. „Prozatím není zřejmé, jaká jsou přesně rizika. Je ale jisté, že výhody nepoužívání aplikace převažují nad riziky,“ měl podle WP říct demokratický bezpečnostní expert Bob Lord.


Glosa: Na kolik si ceníte svá data? Deset dolarů, nebo pizzu až do domu?


Otázka kyberbezpečnosti se opakovaně řeší také v Česku. Podle zprávy Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) za rok 2018 jsou původci nejvýznamnějších hrozeb aktéři napojení zejména na Rusko a Čínu.

Kybernetickou bezpečnost českých veřejných institucí podle úřadu nejvíce ohrožují nízké platy, které vedou k nedostatku odborníků a také nedostatečná školení. „Běžné školení pro úředníky obvykle stojí v řádu jednotek tisíc korun, školení na ICT provoz a bezpečnost se zpravidla pohybují v řádu desítek tisíc. Top management pak takto drahá školení nepovoluje, případně pouze sporadicky,“ varoval NÚKIB.

Čtěte dále:

Vaše zestárlá tvář. Mýty a fakta o fenoménu jménem FaceApp

11 věcí, které si budete chtít vymazat z Facebooku

FBI školí akademiky: obává se čínské špionáže

 Čínská špionáž, ilustrace