Rozloučení s Gottem na Žofíně: Babiš očekává až 300 tisíc lidí - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Rozloučení s Gottem na Žofíně: Babiš očekává až 300 tisíc lidí

, čtk,
Rozloučení s Gottem na Žofíně: Babiš očekává až 300 tisíc lidí

Palác Žofín, kde se v pátek uskuteční rozloučení se zpěvákem Karlem Gottem, může reálně pojmout 50 tisíc fanoušků. Nemusí se tak dostat na všechny zájemce. Premiér Andrej Babiš účast odhadl na 300 tisíc lidí a vyzval zpěvákovy příznivce, aby jeho památku uctili pokud možno jinou formou. Sobotní zádušní mši ve svatovítské katedrále budou moci zájemci sledovat na velkoplošných obrazovkách na třetím nádvoří Pražského hradu a na Hradčanském náměstí.

Poslední rozloučení s Gottem pro veřejnost se bude konat v pátek 11. října od 08:00 do 22:00 v paláci Žofín na Slovanském ostrově v Praze. „Chceme vyzvat fanoušky Karla Gotta, aby Mistrovu památku uctili jinou formou,“ řekl premiér. „Máme odůvodněnou obavu, že na všechny zájemce o rozlučku se vzhledem k omezené kapacitě a časovému omezení nedostane,“ uvedl. Zádušní mše následující den od 11:00 bude jen pro pozvané hosty.

Úřad vlády spolupracuje s policií, armádou i magistrátem hlavního města Prahy. Podle odhadů se očekává, že se s Gottem do Prahy přijede rozloučit až 300 tisíc lidí a z Německa mají být vypraveny autobusy, uvedl dříve Babiš. Podle provozního ředitele Paláce Žofín Jana Hrubého je reálné, uspokojit přibližně 50 tisíc lidí. Úřad vlády, který rozloučení pořádá, původně odhadoval účast na 100 tisíc lidí.

„Spolupracujeme s magistrátem i z hlediska logistiky. Bude uzavřeno nábřeží mezi Národním divadlem a (výstavní síní) Mánes od čtvrtku půlnoci do pátku půlnoci. Uzavřena bude i městská doprava, bude to vlastně pěší zóna. Bude posílena policie, záchranná služba, sociální zázemí,“ řekl Babiš.

Vláda přijala minulou středu usnesení, podle kterého měl úřad vlády zajistit organizaci státního pohřbu. Později Babiš upřesnil, že spíš než o klasický státní pohřeb se bude jednat o pohřeb se státními poctami. Vláda dnes své usnesení o pohřbu upravila. „Nabídl jsem se, protože to je obrovská akce. Takový pohřeb tady v novodobé historii nikdy nebyl,“ řekl dnes Babiš webu Blesk.cz k původnímu usnesení vlády o státním pohřbu krátce po Gottově úmrtí. Gott si podle něj zaslouží, aby lidé měli možnost mu vyjádřit úctu a poklonit se mu. „Myslím, že to od nás veřejnost očekává. Samozřejmě jsem konal rychle, protože není čas a my potřebujeme mít na vše usnesení vlády,“ dodal. Na den pohřbu vláda vyhlásila státní smutek.


Čtěte komentář: Závod o Gotta

Brífink Jana Novotného


Premiér řekl, že neví, koho Gottova rodina pozve na zádušní mši. Pokud bude pozván, určitě se zúčastní, poznamenal. Mše se zúčastní mimo jiné slovenský premiér Peter Pellegrini a předseda parlamentu Andrej Danko.

Nejslavnější český zpěvák populární hudby Gott, který ovlivnil několik generací posluchačů, zemřel v úterý 1. října před půlnocí. Bylo mu 80 let. V posledních letech se potýkal se zdravotními problémy, podlehl akutní leukemii. Zemřel doma v kruhu svých nejbližších.

Čtěte také:

Komentář: Žranice nad rakví s božím tělem

Vláda kvůli úmrtí Karla Gotta vyhlásí v sobotu 12. října státní smutek

Sinatra východu, legenda, hvězda první velikosti. Úmrtí Gotta má velkou odezvu v evropských médiích

Ohodnoťte tento článek
Diskuze