Rok kobylek. Jak počasí, lidé a příroda konspirují za účelem vzniku katastrofy biblických rozměrů - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Rok kobylek. Jak počasí, lidé a příroda konspirují za účelem vzniku katastrofy biblických rozměrů

,
Rok kobylek. Jak počasí, lidé a příroda konspirují za účelem vzniku katastrofy biblických rozměrů
Zdroj: čtk

V Evropě před pár týdny řádil orkán Sabine a v Číně pokračoval v díle zkázy – za vydatné pomoci tamních komunistů – koronavirus. A biliony kobylek se chystaly sežrat Afriku, celou a se vším všudy.

Průšvih, jenž má potenciál přerůst v nejhorší takovou událost od dob Mojžíšových, začal nenápadně. Ománskou poušť na jihu Arabského poloostrova daleko od vší civilizace předloni v květnu zasáhl cyklon, který přinesl nadstandardní déšť. Spadlo tolik vody, že se v tamní půdě udržela vlhkost až do října. A v tu chvíli přišel další cyklon, který zavlažil tento jinak nehostinně suchý kout země až do loňského ledna.

Český čtenář, za poslední léta naopak uvyklý stížnostem na nedostatek deště, si snadno může říci, že to měli tedy v Ománu dobré. Neměli. V poušti nežijí žádní lidé, kteří by z náhlého dostatku vláhy mohli mít užitek. A nejen to. Právě proto, že tam chybí lidské oko, si nikdo nevšiml, že se v zavlažených dunách krásně daří jednomu ze vzácných druhů jejich obyvatel – pouštním kobylkám.

Dr. Jekyll, pan Hyde

Tahle kobylka se chová trochu jako člověk. Dokud je o samotě, je šedohnědá a nenápadná, lopotí se, aby sehnala kousek něčeho k snědku, a celkem vzato nikomu nevadí a o nikoho se nestará. Je ráda, že se uživí.

Když se však stane, že najednou má potravy dost, nevezme si taková kobylka hezkou knížku nebo se nevypraví do muzea či na koncert. Jde hledat samičku, aby plodila potomstvo – a je v tom dobrá. Za tři měsíce umí vyprodukovat bratru čtyřicet…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?