Reakce na šíření koronaviru: Česko pozastavilo vydávání víz čínským občanům - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Reakce na šíření koronaviru: Česko pozastavilo vydávání víz čínským občanům

, čtk,
Reakce na šíření koronaviru: Česko pozastavilo vydávání víz čínským občanům
Zdroj: čtk

Ministerstvo zahraničí kvůli koronaviru pozastavilo vydávání víz pro čínské občany a nepřijímá v Číně ani nové žádosti o víza, uvedl to dnes řekl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Diplomacie podle něj také stále řeší možnou evakuaci českých občanů z oblastí postižených nákazou, zastupitelským úřadům se přihlásili další tři lidé, takže jich je celkem pět.

Česko k pozastavení vydávání víz přistoupilo ve středu. „Vízová centra v Číně jsou v tuto chvíli zavřená,“ řekl Petříček. O dalších možných opatřeních se dál jedná. Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes v Litvínově řekl, že zvažuje, že vládě navrhne dočasně zakázat veškeré lety z Číny. Podle Petříčka je ale možné, že se aerolinky, které lety provozují, rozhodnou k takovému kroku samy.

O možnosti evakuace českých občanů jedná diplomacie s Francií a s Británií, podle Petříčka není vyloučena ani spolupráce s Německem. Paříž i Londýn plánují vyslání svých letadel do Číny v sobotu, záleží to ale na povolení čínských úřadů, uvedl ministr. „Pro čínskou stranu je to citlivá otázka, a to respektujeme. Chtějí, aby situace byla držena v klidu, aby jejich občané v oblastech, kde je vyhlášena karanténa, nepropadali panice,“ řekl.

Babiš mluvil i o možnosti vyslat do Číny český vládní speciál kvůli evakuaci občanů. „S panem premiérem jsme hovořili, že jestli do konce víkendu nebudeme mít jistotu, že u těch pěti občanů, kteří projevili zájem o to, aby mohli být přesunuti z Číny do Evropy, to nebude vyřešeno, tak bychom zvážili i jinou cestu, možná i vyslání speciálu,“ řekl Petříček. Pokud by Česko speciál vyslalo, podle ministra by pravděpodobně nabídlo místa v letadle i dalším občanům EU.

Kdy se čeští občané vrátí do vlasti, bude podle Petříčka záležet i na případných karanténních opatřeních po příletu. „Prioritou je, aby se předešlo riziku šíření koronaviru v Evropě. Je určitě nutná karanténa,“ řekl. Podle něj se jedná o tom, zda by karanténní opatření byla na území státu, do kterého by občané přiletěli, nebo by bylo možné je převézt do Česka.

Koronavirus může mít stejný efekt jako krach banky Lehman Brothers. Tvrdí to přední ekonom

Koronavirus - ilustrační foto

Přečtěte si také:

Nový koronavirus se šíří stále rychleji, nakažených je více než dva tisíce

Koronavirus zabil v Číně už 106 lidí, dostal se i do Německa

Glosa: Koronavirus řádí v Číně. CzechTourism očekává nárůst turistů