První druhé vlny. V Izraeli, Austrálii a Japonsku raketově roste počet nakažených koronavirem - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

První druhé vlny. V Izraeli, Austrálii a Japonsku raketově roste počet nakažených koronavirem

,
První druhé vlny. V Izraeli, Austrálii a Japonsku raketově roste počet nakažených koronavirem
Zdroj: Shutterstock

Až bude jednou někdo s odstupem času zkoumat historii pandemie v roce 2020, bude mít těžkou práci. Najít nějakou posloupnou logiku v reakcích jednotlivých zemí i lidstva jako takového bude asi oříšek. Postoje postižených států se dost chaoticky přelévají od lehkovážného podcenění k horečnaté panice.

Příkladem je Izrael, kam už reálně dorazila druhá vlna pandemie, jíž se obávají i další vyspělé státy. Izrael byl zemí, která jako jedna z prvních zavedla přísnou plošnou karanténu a už na přelomu dubna a května dokázala epidemii zastavit. Premiér Benjamin Netanjahu to tehdy komentoval bez přehnané skromnosti. „Úspěšný boj Izraele proti koronaviru je vzorem pro mnoho zemí a svět se na nás dívá s obdivem,“ chlubil se premiér a jeho vláda rychle uvolnila restrikce.

Ale příliš brzy. O čtvrt roku později počet nakažených znovu roste. V polovině července se přiblížil počtu dvou tisíc nových případů denně, což je hranice, při jejímž překročení zvažuje vláda vyhlásit znovu karanténu. „Izrael nevytvořil ani během karantény, ani po ní mechanismus, který by dokázal potlačit malá a středně velká ohniska nákazy a zabránil jejímu šíření na celonárodní úrovni,“ uvedl Nadal Ejal, korespondent televizní společnosti Reshet.

Koronakrize se protnula s dlouhodobou politickou krizí v zemi a přivedla dříve obdivovanou ekonomiku nad propast. Zatímco těsně před příchodem viru měla země rekordně nízkou nezaměstnanost 3,4 procenta, nyní tato hodnota vystřelila na více než 22 procent. Nezaměstnaných je už jeden milion, což je pro stát s celkem devítimilionovou populací obrovská zátěž. Nejvíc trpí 600 tisíc drobných podnikatelů, kteří kvůli restrikcím nemohou pracovat už…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?