Pro srandu králíkům. Strážci přírody si stěžují na nedostatečné pravomoci - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Pro srandu králíkům. Strážci přírody si stěžují na nedostatečné pravomoci

Ondřej Stratilík,
Pro srandu králíkům. Strážci přírody si stěžují na nedostatečné pravomoci
Zdroj: Správa KRNAP

Strážci chráněných území získají větší pravomoci. I kvůli rostoucímu počtu nevychovaných turistů.

Zvuk nejdříve připomínal motorové pily, ale když se začal rychle přibližovat, bylo jasné, že jde o terénní motorky. Během několika minut strážce na žluté trase pod Rennerovými boudami narazil na trojici jezdců nerespektujících zákony. Ani jeden z nich s ním však nekomunikoval, motorky obrátili a sjeli dolů.

Strážce Krkonošského národního parku (KRNAP) alespoň příhodu natočil a video z 15. září začalo kolovat po sociálních sítích. „Jejich mašiny i oblečení jsou dost charakteristické, proto bychom rádi požádali veřejnost o pomoc s identifikací těchto motorkářů. Pokud máte jakékoli informace, které by pomohly identifikovat konkrétní osoby, budeme rádi,“ dodal Radek Drahný, mluvčí Správy KRNAP.

https://www.facebook.com/spravakrnap/posts/10157540786621592

I tato čerstvá příhoda ukazuje, jak slabou autoritu a pravomoci profesionální strážci české přírody mají. Hříšníci – navrch v národních parcích – s nimi odmítají komunikovat a nemají problém jim utéct nebo odjet.

Ministerstvo životního prostředí proto začalo se svými organizacemi řešit změny, díky nimž by strážci měli posílit. „Vážně nechápu, proč si někteří lidé potřebují masírovat ego na úkor přírody. Jako řidič čtyřkolky, který se proháněl v lesích první zóny CHKO Českého ráje a najížděl na zaměstnance tamní správy. I proto je potřeba co nejdříve posílit pravomoci strážců přírody,“ prohlásil v červenci ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Před pár dny pak na svém twitteru dodal: „I Moravský kras v létě bojoval s neukázněnými turisty. Usilujeme o to, aby měli ochránci víc pravomocí.“

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?