Přirozené, bezpečné, udržitelné. Stát Washington povolil kompostování lidských pozůstatků - Euro.cz

Přihlášení

Přirozené, bezpečné, udržitelné. Stát Washington povolil kompostování lidských pozůstatků

, čtk,
Přirozené, bezpečné, udržitelné. Stát Washington povolil kompostování lidských pozůstatků
Zdroj: čtk

Washington na severozápadě USA se stal prvním americkým státem legalizujícím posmrtné kompostování. Podle nového zákona si lidé mohou zvolit další způsob, jakým se s jejich pozůstatky po smrti naloží. Kompostování představuje ekologickou alternativu ke kremaci nebo klasickému pohřbu, uvedla agentura AFP.

Zákon, který vstoupí v platnost v roce 2020, je prvním svého druhu ve Spojených státech. Kompostování je legální také ve Švédsku. Povoluje přirozený rozklad pozůstatků pod podmínkou uzavřené a zrychlené přeměny na humus. Když je proces kompostování ukončen, pozůstalým je předána vzniklá zemina, kterou mohou použít například při sázení květin, zeleniny nebo stromů.

Katrina Spade, zakladatelka firmy Recompose, se zákon snažila ve státě prosadit. „Tato technika je přirozená, bezpečná, udržitelná, umožňuje snížit emise CO2 vznikající při klasickém pohřbu a šetří místo,“ uvedla Spade. Její společnost přišla s jedním ze způsobů, jakým lze lidské tělo kompostovat.

Nechali byste se po smrti zkompostovat?

Recompose umístí tělo do šestiboké ocelové nádoby společně s dalšími přírodními materiály, jako je vojtěška, piliny a sláma. Po uzavření se tělo včetně kostí a zubů rozloží do 30 dnů a vzniklý necelý kubík humusu je předán pozůstalým.


Návrhář rakví Ďuriš: Rozloučit se s blízkým jde i s grácií


Proces vyvinutý Recompose je podobný tomu, který se už desetiletí používá ke kompostování mrtvých zvířat. V roce 2018 ho otestovali vědci z washingtonské univerzity na tělech šesti dobrovolných dárců.

Kompostování může být do budoucna výhodné pro města, kde je na hřbitovech málo místa. Populárními se stávají i další způsoby ekologického pohřbívání. Americký herec Luke Perry, který zemřel v březnu, se podle jeho dcery nechal pohřbít v ekologicky rozložitelném obleku obsahujícím spory hub.

Dále čtěte:

Největší pohřební služba v Británii zažívá krizi. Zemřelo nebývale málo lidí

Esej: Až na věky, Amen

Pohřeb budoucnosti: rubáš z hub ekologicky rozloží lidské ostatky

Diskuze