Případem bývalého šéfa Národní galerie Fajta se začali zabývat policisté - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Případem bývalého šéfa Národní galerie Fajta se začali zabývat policisté

ČTK,
Případem bývalého šéfa Národní galerie Fajta se začali zabývat policisté
Zdroj: Ministerstvo kultury

Policie začala prověřovat případ bývalého ředitele Národní galerie Praha (NGP) Jiřího Fajta, na kterého loni v dubnu podal trestní oznámení někdejší ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD). Zahájila úkony trestního řízení pro podezření na porušení povinnosti při správě cizího majetku, uvedl mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala.

Staněk podal podle svého dřívějšího vyjádření na Fajta trestní oznámení kvůli autorské smlouvě na 1,2 milionu korun či kvůli dlouhodobým nájemním smlouvám uzavíraným Národní galerií. Na státní zastupitelství se obrátil také v případě bývalého ředitele Muzea umění Olomouc (MUO) Michala Soukupa, protože podle něj v souvislosti s přípravou stavby Středoevropského fóra v Olomouci (SEFO) nakoupil předražené pozemky. Oba muže s odkazem na chyby v hospodaření odvolal.

„Došlo k zahájení úkonů trestního řízení, které mají směřovat k objasnění a prověření skutečností nasvědčujících tomu, že byl spáchán trestný čin porušení povinnosti při správě cizího majetku,“ prohlásil Cimbala. Trestní oznámení na Soukupa a jeho předchůdce Pavla Zatloukala policisté na podzim minulého roku odložili.

Autorská smlouva z konce roku 2018 se týkala šesti výstavních projektů, podle někdejšího ministra ji podepsala Fajtova podřízená, která může podepisovat jen smlouvy do půl milionu korun. Podání podle Staňka předcházela kontrola ze strany ministerstva.

Fajt v minulosti uvedl, že považuje své odvolání za politický krok a důvody pokládá za zástupné. Autorská smlouva, podle níž se odvádí honorář za vytvořené autorské dílo, třeba výstavu nebo knihu, je podle Fajta standardním nástrojem. Postihovala mimo jiné projekty NGP k loňským výročím a Fajt byl kurátorem některých z nich. Autorská smlouva podle něj byla uzavřena proto, že jako generální ředitel má smlouvu manažerskou, podle níž je odměněn za vedení instituce, která ale nepostihuje autorské činnosti.

Čtěte také:

Fajtova výpověď z Národní galerie platí. Soud zamítl jeho žalobu

Fajt dostal nabídku na místo finančního ředitele Národní galerie. Hamáček žádá vysvětlení

Fajt opakovaně porušoval zákon, hájí Staněk jeho odvolání

Případem bývalého šéfa Národní galerie Fajta se začali zabývat policisté
4.8 (95%) 4 hlasování
Diskuze