Předseda ÚOHS Rafaj potvrdil pokutu 8,3 milionu pro Booking.com kvůli zakázaným dohodám s hotely - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Předseda ÚOHS Rafaj potvrdil pokutu 8,3 milionu pro Booking.com kvůli zakázaným dohodám s hotely

, čtk,
Předseda ÚOHS Rafaj potvrdil pokutu 8,3 milionu pro Booking.com kvůli zakázaným dohodám s hotely
Zdroj: čtk

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj potvrdil pokutu 8,336 milionu korun pro rezervační portál ubytování Booking.com. Důvodem byly zakázané dohody, které zavazovaly hotely a další ubytovatele poskytovat výhodnější podmínky klientům ubytovaným přes Booking.com, tyto podmínky ale ubytovatelé nesměli nabídnout konkurenčním portálům. Společnost uvedla, že rozhodnutí se příčí tomu, co na její popud schválila většina evropských úřadů pro hospodářskou soutěž.

Pokuta je pravomocná a portál ji musí zaplatit.

„V rámci rozkladového řízení předseda ÚOHS zamítl námitky společnosti Booking.com týkající se vymezení relevantního trhu, prokázání protisoutěžních následků nebo podřazení jednání pod některou ze zákonných výjimek. Spáchaný delikt označil typově za méně závažný, nikoliv však bagatelní, a potvrdil závěry prvostupňového rozhodnutí včetně uložené pokuty,“ uvedl ve zprávě Rafaj.

Booking.com podle zjištění úřadu v letech 2009 až 2015 uzavíral zakázané takzvané vertikální dohody s poskytovateli krátkodobého ubytování. Dohody zajišťovaly online portálu lepší cenu i lepší dostupnost pokojů než ostatním rezervačním kanálům včetně samotných poskytovatelů.


Rekordy nestačí: hoteliéři si stěžují na Airbnb, i když mají plné pokoje

 Hotel, ilustrační foto


Klient tak při využití služby Booking.com dostal nižší cenu, než když využil jiný způsob rezervace nebo kontaktoval hotel či penzion přímo, uvedl úřad. Tento postup úřadu potvrdily stovky ubytovacích zařízení v Česku, které v šetření oslovil.

„Společnost Booking.com tak svým jednáním bránila, aby se na trhu rozvinula konkurence, která by tak v konečném důsledku mohla nabízet lepší ceny a výhodnější podmínky rezervace ubytování zákazníkům vyhledávajícím krátkodobé ubytování,“ uvedl předseda Rafaj.

Pokuta je po rozhodnutí předsedy pravomocná a Booking.com ji musí zaplatit. Proti pokutě lze podat žalobu ke Krajskému soudu v Brně. Ta ale nemá odkladný účinek.

„Rozhodnutí českého Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže nás zklamalo,“ uvedla společnost. Booking.com také uvádí, že svou cenovou politiku koordinovala v roce 2015 s Evropskou komisí a Evropskou sítí hospodářské soutěže (ECN) ve snaze najít řešení, jež by vyhovovalo členům ECN i unijním právním předpisům o hospodářské soutěži. Celounijní řešení podle firmy podpořila většina úřadů pro hospodářskou soutěž v celé Evropě.

Rozhodnutí českého úřadu se příčí čtyři roky starému společnému usnesení členů ECN a „podrývá jednotu a hospodářskou soutěž předpokládanou v rámci jednotného digitálního trhu“, doplnila společnost.

Čtěte také:

130 let po červené. Českem vás provede nejlepší značení na světě

Chcete si odpočinout od lidí? Zkuste tento hotel v Grónsku. Je nejodlehlejší na světě

Čeští turisté se přestávají bát. Ve velkém se vracejí do Turecka, Egypta a Tuniska