Praha přivítala premiéry visegrádské čtyřky. Potvrdili si stejný názor na migraci - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Praha přivítala premiéry visegrádské čtyřky. Potvrdili si stejný názor na migraci

, čtk,
Praha přivítala premiéry visegrádské čtyřky. Potvrdili si stejný názor na migraci
Zdroj: čtk

Země visegrádské skupiny (V4 – ČR, Slovensko, Maďarsko a Polsko) a Rakousko si dnes potvrdily, že mají stejný názor na otázku migrace. Po společném jednání předsedů vlád to řekl český premiér Andrej Babiš (ANO). Premiéři dnes na summitu v Praze hovořili také o vzájemné obchodní spolupráci, budoucnosti Evropské unie či jejím rozšíření.

Babiš na tiskové konferenci řekl, že všechny zúčastněné země mají stejný názor, podle nich řešením otázky migrace nejsou kvóty na přerozdělování migrantů. „Reforma migračního systému musí být založena na souhlasu všech států,“ dodal Babiš. Nikdo podle něj nesmí za státy rozhodovat o tom, kdo v nich bude žít. Rakouský kancléř Sebastian Kurz dodal, že je nutné chránit především vnější hranice EU před převaděči a zamezit nelegální migraci.

Politici se zabývali i víceletým finančním rámcem EU na roky 2021 až 2027. Shodli se při tom, že méně peněz by mělo směřovat na unijní administrativu. „Vidíme možnost ušetřit tam peníze,“ uvedl Babiš. Podle něj by unie nemusela ani tolik financí dávat na bezpečnost, protože členové jsou často i součástí Severoatlantické aliance a náklady sami zvyšují kvůli závazkům z NATO.

Zatímco státy V4 jsou příjemci, Rakousko je v případě unijních peněz čistým plátcem, připomněl Kurz. „Ale také vidíme vysoké náklady na administrativu a potřebu jejich redukce,“ uvedl. Trvá však například na tom, aby peníze z fondu, který by měl podle Evropské komise pomoci státům v přechodu od uhlí, nemohly být využity na rozvoj jaderné energie. „Vnímali bychom to jako zcela nesprávnou cestu,“ konstatoval.

Kurz také na tiskové konferenci apeloval na dodržování unijních pravidel včetně zásad právního státu. Politici hovořili i o vzájemné obchodní bilanci a hospodářské provázanosti regionu V4 a Rakouska. Mezi tématy bylo i rozšiřování Evropské unie. Babiš vyjádřil přání, aby se unie přihlásila ke svým slibům a zahájila přístupové rozhovory se Severní Makedonií.

Maďarský premiér Viktor Orbán ocenil, že země V4 dostaly na pražském summitu příležitost identifikovat oblasti spolupráce s Rakouskem. Zmínil migraci, konkurenceschopnost, klima či rozšiřování unie. Stejně jako předseda slovenské vlády Peter Pellegrini se Orbán vyslovil pro to, aby se velké debaty o budoucím fungování EU a jejích institucí, která by jako konference o budoucnosti Evropy měla začít 9. května, mohly účastnit i neunijní státy západního Balkánu.

Čtěte také:

Prezidenti států V4 podporují začlenění Srbska do EU, uvedl Zeman

Energetická fúze s otazníkem. Vláda zvažuje integraci firem ČEPS a OTE

Podíl zelené energie v Česku poroste. Do roku 2030 má tvořit 22 procent celkové spotřeby

Ohodnoťte tento článek
Diskuze