Pracovníci České pošty si od dubna polepší. Jejich mzdy se zvýší o pět procent - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Pracovníci České pošty si od dubna polepší. Jejich mzdy se zvýší o pět procent

ČTK,
Pracovníci České pošty si od dubna polepší. Jejich mzdy se zvýší o pět procent
Zdroj: Martin Pinkas/Euro

Česká pošta zvýší platy zaměstnancům od dubna v průměru o pět procent. Loni tu byla průměrná mzda 28 480 korun. Pošťáci dostanou přidáno zhruba tisíc korun měsíčně. Více si polepší pracovníci s nižšími příjmy, zejména listovní doručovatelé, kteří dostanou v průměru 1 500 korun. Oznámil to dnes ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Na zvýšení platů se vedení pošty dohodlo s odborovými organizacemi. Rozdíl mezi průměrnou mzdou na poště a průměrem za celou ČR je podle ministra stále velký a je potřeba, aby se minimálně nezvyšoval.

Proti roku 2018 se loni průměrná mzda u jednoho z největších zaměstnavatelů v zemi zvýšila o 1 180 korun. Stále ale byla o více než pět tisíc korun nižší než průměrná mzda v Česku. Průměr u poštovních doručovatelů se od roku 2017 zvýšil o 2 600 korun na loňských 20 200 korun. Letos by měl dosáhnout 21 700 korun, což je stále 7 800 korun pod letošním průměrem podniku.

Podle generálního ředitele České pošty Romana Knapa poště jen loni na konci roku chybělo 500 doručovatelů. Růst platů má snížit jejich fluktuaci a pomoci podnik stabilizovat. Pošta zároveň od letoška zavádí dvourychlostní doručování, kdy část dopisů bude doručovat v delších lhůtách a za doručení do druhého dne si lidé připlatí. Tento systém ušetří zhruba 1300 z osmi tisíc doručovatelů.

Česká pošta loni hospodařila se ztrátou v řádu několika set milionů korun, což je výrazně méně než předchozí miliardový propad. Důvodem bylo zvýšení výnosů z balíkových služeb nebo úspory nákladů. Podnik by se měl vrátit do zisku v roce 2022.

Čtěte také:

Česká pošta chce vydávat stravenky. Záměr podporuje ČSSD i Schillerová

Česká pošta vypsala tendr na správce informačních technologií. Hodnota zakázky přesahuje 790 milionů

Česká pošta čeká na splacení dluhu 3,3 miliardy korun od státu. Propustí až 7000 lidí