Policisté v Berlíně jsou stále častěji napadáni. V průměru jde o 19 útoků denně - Euro.cz

Přihlášení

Policisté v Berlíně jsou stále častěji napadáni. V průměru jde o 19 útoků denně

,

Počet útoků na policisty v Berlíně stoupá. Loni to bylo sedm tisíc případů. Možnou příčinou může být větší počet demonstrací, které se v hlavním městě Německa konají.

Každý den se v Berlíně stávají policisté a policistky terčem násilných útoků. V posledních třech letech jejich počet stoupá. V roce 2019 to bylo sedm tisíc případů, to znamená, že v průměru každý den došlo k útokům na 19 příslušníků ozbrojených složek, uvedla policejní prezidentka v hlavním městě Německa Barbara Slowiková.

V roce 2018 bylo takových incidentů evidováno 6 955, o rok dříve 6 811. Před rokem berlínský radní pro vnitřní bezpečnost Andreas Geisel z SPD sliboval, že nárůst bude brát vážně a tento fenomén ve společnosti je třeba podchytit a omezit.

K tomuto počtu napadení je potřeba ještě přičíst časté případy nadávání a vyhrožování, doplnila Slowiková. Upozornila na to, že případy násilí na policistech vedou k jejich zvýšenému stresu.

Horká linka pro příslušníky

Berlínské policejní prezidium zřídilo horkou linku, na kterou se mohou napadení strážci zákona obrátit o požádat o psychologickou pomoc, případně nahlásit i pracovní úraz, který policistům vznikl.

Naposledy během silvestrovských oslav podle agentury DPA „agresivní skupiny mladíků“ házely na policisty a hasiče zábavní pyrotechniku, i když byla v některých ulicích zakázána.

K incidentům došlo také během demonstrací během prvního května, kdy na policejní složky létaly kameny a lahve.

„Moji kolegové a kolegyně dělají 365 dní v roce vše pro bezpečnost obyvatel Berlína. To, že jsou za to téměř dvacetkrát denně uráženi, napadeni a lidé jim nadávají, je v rozporu s mým chápáním,“ nechal se už loni slyšet předseda odborového hnutí berlínských policistů Norbert Cioma.

K největšímu počtu napadení tak dochází během pořádání demonstrací. Protesty k legitimizaci násilí podle něj používají pravicoví i levicoví extremisté a také „zahraniční ideologie“.

Dále čtěte:

Berlínské martýrium. Byznysu dochází trpělivost s nekonečnou stavbou letiště

Mentální železná opona stále stojí. Na východní trhy míří zlomek exportu berlínských firem