Pokuta Autodromu Most za hluk neplatí. Magistrát nebyl objektivní

08. listopadu 2017, 17:32 - čtk
08. listopadu 2017, 17:32

Autodrom Most nemusí platit pokutu 35 tisíc korun, kterou mu uložilo město za porušení protihlukové vyhlášky. Krajský úřad v Ústí nad Labem zrušil rozhodnutí magistrátu o pokutě a zastavil správní řízení, zároveň se ztotožnil s provozovatelem autodromu v názoru na nezákonnost obecně závazné vyhlášky o regulaci hlučných činností. Proti rozhodnutí se nelze odvolat.

Pokutu uložilo město provozovateli za to, že v neděli 2. dubna v době od 12:00 do 18:00 hodin údajně rušil část obyvatel žijících v okolí areálu autodromu hluk z vozidel, která se zúčastnila volných jízd na velkém závodním okruhu. „Krajský úřad potvrdil to, co jsme říkali od samotného začátku. Tedy že vyhláška je nezákonná,“ uvedl advokát Petr Zach, který autodrom zastupuje. Vyhláška si podle krajského úřadu osobuje právo regulovat činnosti, které řeší zákon.

Protihluková vyhláška v Mostě platí víc než půl roku. Město kvůli vyhlášce pořídilo hlukoměr a výsledky měření zveřejňuje. První rozhodnutí odvolacího orgánu kvůli pokutě autodromu radnice dnes nekomentovala. „K věci se vyjádříme poté, co se s rozhodnutím krajského úřadu blíže seznámíme,“ řekla mluvčí magistrátu Alena Sedláčková.

Kraj se ztotožnil také s argumentem autodromu, že správní orgán nezajistil objektivní důkazy a akceptoval výpovědi pouze jedné skupiny svědků, a to místních odpůrců autodromu. Konstatoval také, že vyhláška o regulaci hlučných činností se jeví jako účelově zaměřená proti autodromu.


Most do ticha. Budoucnost autodromu ohrožuje hluk


Autodrom byl vybudován na místě bývalého hnědouhelného dolu v letech 1978 až 1983, a to cíleně mimo obytnou zónu. Pozdější výstavbu rodinných domů umožnila změna územního plánu. Z toho podle rozhodnutí krajského úřadu vyplývá, že majitelé pozemků zakoupených k výstavbě rodinných domů věděli, že staví v sousedství autodromu, jehož provoz způsobuje hluk.

Vyhláška ve čtvrti Souš, která se závodištěm sousedí, nařizuje klid o nedělích a státních svátcích. Podle rozhodnutí krajského úřadu se město při koncipování vyhlášky zaměřilo pouze na hluk vycházející z areálu autodromu a nebralo v potaz jiné běžné činnosti generující hluk, jako je sekání trávy nebo standardní provoz na silnicích. „Takový přístup jsme považovali za diskriminační a je dobře, že si toho všiml také krajský úřad,“ uvedl Zach.

Autodrom podle předsedy představenstva společnosti Josefa Zajíčka bude pokračovat v zavádění opatření, jejichž cílem je snížit hluk z provozu areálu. „Jde o několik postupných kroků. Týkají se provozní doby areálu, utlumení některých druhů činnosti a zpřísnění dosavadních hlukových norem pro auta a motorky na okruhu. Společně s renomovanými experty hledáme cesty, jak snížit hlukovou zátěž a zároveň neohrozit existenci firmy,“ uvedl. Investice do protihlukových opatření si podle Zajíčka vyžádají desítky milionů korun.

Správních řízení kvůli porušení protihlukové vyhlášky vede město s autodromem několik, žádné další zatím neskončilo.

Čtěte také:

Miliardáři shořelo auto. Zlínská rally skončila pro Karla Janečka katastrofou

Zabrzděný Octavia Cup. V závodním poháru vozidel Škoda to dlouhodobě skřípe

Jednou a dost. Čtyřiadvacetihodinovka se do Brna nevrátíSdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Láká vás na dovolené zorbing, rafting, canoyning? Pozor na výluky v pojištění
Expres doklady - občanka a pas do 24 hodin: kde a kdy si vyzvednout
Vyznejte se v SPZ jako expert
Jak může absolvent vysoké školy přijít o titul
Komentář: Václav Klaus mladší - angry bird ODS
Hry pro příležitostné hráče