Pokus o start rakety Virgin Orbit se nezdařil - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Pokus o start rakety Virgin Orbit se nezdařil

ČTK,
Pokus o start rakety Virgin Orbit se nezdařil
Zdroj: Virgin Orbit

První testovací let rakety vesmírné společnosti Virgin Orbit miliardáře Richarda Bransona se nezdařil kvůli blíže nespecifikované poruše. Raketa vypuštěná ze speciálně upraveného letounu měla na oběžnou dráhu dopravit satelit, selhala však krátce po startu. S odvoláním na prohlášení společnosti o tom dnes informovala agentura Reuters.

Více než 21 metrů dlouhá raketa LauncherOne měla odstartovat ve výšce 10.600 metrů ze speciálně upraveného letounu boeing 747 pojmenovaného jako Cosmic Girl.

Mise zahájená z letecké základny kalifornském Mojave ale „skončila“ jen několik okamžiků poté, co se raketa v pondělí večer SELČ odpoutala od mateřského letounu nad Tichým oceánem, uvedla společnost na twitteru. Letoun i s posádkou bezpečně přistál. „V první fázi letu (rakety) se brzy vyskytla anomálie. Budeme vědět více, až naši inženýři zanalyzují hory dat, které jsme dnes sesbírali,“ stojí v prohlášení.

Virgin Orbit je spojená s další Bransonovou firmou Virgin Galactic, která plánuje pořádat turistické lety do vesmíru. Stejný cíl si vytkly také další soukromé společnosti Blue Origin zakladatele Amazonu Jeffa Bezose či SpaceX šéfa Tesly Elona Muska.