Počet obyvatel Česka za devět měsíců stoupl na 10,68 milionu. Rodí se však méně dětí - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Počet obyvatel Česka za devět měsíců stoupl na 10,68 milionu. Rodí se však méně dětí

, čtk,
Počet obyvatel Česka za devět měsíců stoupl na 10,68 milionu. Rodí se však méně dětí
Zdroj: Koťatko Jiří/Mladá fronta

Počet obyvatel České republiky se za letošních devět měsíců zvýšil o 31 400 na 10,68 milionu. Kladně se na tom podepsala zejména zahraniční migrace, které nadále vévodí občané Ukrajiny. Více lidí se narodilo, než zemřelo. V meziročním srovnání bylo však narozených i zemřelých méně. Informoval o tom dnes Český statistický úřad (ČSÚ).

„V průběhu tří čtvrtletí letošního roku se narodilo více než 85 tisíc dětí. Ve srovnání se stejným obdobím roku 2018 to však bylo o téměř 2000 méně. Meziročně mírně ubylo jak dětí narozených vdaným ženám, tak ženám svobodným,“ uvedla Michaela Němečková z oddělení demografické statistiky ČSÚ. Nemanželských dětí přišlo na svět proti stejnému období loňského roku o tři procenta méně a dětí narozených v manželství bylo o dvě procenta méně.

Počet zemřelých meziročně klesl zhruba o 1500 na 83 700. Převažovali mezi nimi muži a v průměru jim bylo 72,8 roku. Průměrný věk zemřelých žen byl o sedm let vyšší.


Navrhněte si dítě. Éra jedináčků přeje genetické optimalizaci potomků

 Genetika, ilustrační foto


Stěhováním se populace České republiky od ledna do konce září zvětšila o 29 900 lidí a meziročně jich bylo o zhruba 2200 více. Podle statistiků přitom zesílily oba proudy stěhování. Ze zahraničí se do Česka přistěhovalo 49 200 lidí, naopak 19 300 ze země odešlo. Mezi přistěhovalými i vystěhovalými dominovali Ukrajinci. Na druhém místě skončili Slováci následovaní občany Rumunska a Ruska. Podle hlavního ekonoma BH Securities Štěpána Křečka cizince táhne do Česka extrémně nízká nezaměstnanost a rychlý růst mezd, které z něj dělají atraktivní místo k životu. „Naše země láká především Ukrajince, Slováky, Rumuny a Rusy. Žít v České republice však chtějí i lidé ze západní Evropy,“ uvedl Křeček.

Pokles ve srovnání s loňským rokem statistici zaznamenali u sňatků, kterých obyvatelé Česka za devět měsíců uzavřeli 47 100, o rok dříve jich bylo o 1650 více. Nejvíce párů ale uzavřelo manželství stejně jako před rokem v červnu. Na druhou stranu rozvodů bylo zhruba stejně, 17 600, přičemž nejčastěji se rozváděli lidé ve věku 40 až 44 let.

Z pohledu počtu obyvatel jednotlivých krajů nejlidnatější zůstávají střední Čechy, které ke konci září měly 1,38 milionu občanů. Proti konci roku 2018 jich v regionu přibylo 12 232, což je mezi kraji nejvyšší přírůstek. Druhý nejvyšší počet obyvatel získala za devět měsíců Praha, počet lidí v metropoli se zvýšil o 10 056 na téměř 1,32 milionu. Nejvíce obyvatel ubylo Moravskoslezskému kraji, a to 2078, ke konci září tam tak žilo 1,2 milionu lidí. Moravskoslezský kraj byl zároveň jedním z pěti regionů, kde se počet obyvatel za letošní tři čtvrtletí snížil. Klesl i v Karlovarském kraji, kde žije nejméně lidí, 294 545.

Přečtěte si také:

Evropa vymírá: Kde se rodí nejméně dětí?

Odměny za dítě a rande jako domácí úkol. Asijské státy brojí proti nízké porodnosti

Počet hostů v českých hotelech se v létě zvýšil na sedm a půl milionu, Číňanů ubylo

Ohodnoťte tento článek
Diskuze