Pizza, burgery, sladké. Rakovina hrozí i hubeným

24. srpna 2017, 06:26  -  frn
24. srpna 2017, 06:26

Američtí vědci zveřejnili výzkum, který prokázal, že ani nízká hmotnost při nezdravé stravě nezabrání rakovině, jež je spojená s obezitou. Vzorek 92 tisíc žen po menopauze lékaři sledovali po dobu patnácti let. Přitom až třetina případů výskytu rakoviny se dá ovlivnit správnou skladbou jídelníčku.

Pouhé udržování nízké hmotnosti není dostatečnou prevencí rakoviny, pokud jíte nezdravá, vysoce kalorická jídla. Předchozí studie uváděly, že vyšší míra výskytu rakoviny u těch, co si oblíbili stálice řetězců rychlého stravování, pizzu, hranolky, hamburgery nebo cukrovinky, je způsobena obezitou.

Nyní tým amerických vědců vedených profesorkou Cynthií Thomsonovou z University of Arizona zveřejnil překvapivá data, že také ženy, jež netrpí nadváhou, ale jedí stejně nezdravá jídla jako lidi trpící obezitou, mají o deset procent vyšší výskyt rakoviny „související s obezitou“. Tedy rakovinu prsu, tlustého střeva, dělohy, jícnu, pankreatu, ledvin, jater, žlučníku, vaječníků i štítné žlázy.


Boj proti cukru se nelíbí cukrovarníkům:

Zabiják, nebo přírodní produkt? Cukrovarníci se brání tažení proti sladkému


„Prokázaný účinek u žen s normální hmotností v souvislosti s rizikem rakoviny související s obezitou je nový a v rozporu s naší hypotézou,“ vysvětlila Thomsonová, kterou citoval server sciencedaily.com. Studie byla zveřejněná v odborném časopisu Journal of the Academy of Nutrition and Dietetics.

„Toto zjištění naznačuje, že samotné udržování tělesné hmotnosti (v normálu) nemusí chránit před rakovinou související s obezitou,“ dodala.

Pokud si tedy lidé udržují normální body mass index (BMI), ale stejně jedí vysoce kalorická jídla, mohou mít stejné problémy, jako obézní lidé. I když se studie věnovala ženám po menopauze, rizikový faktor pro vyšší výskyt rakoviny po konzumaci vysoce kalorických jídel může platit i pro muže a mladší lidi obecně, ale k tomu musí být uskutečněny další studie.

Na studii profesorky Thomsonové se podílelo 92 295 žen ve věku 50 až 79 let, jež byly sledovány v průměru po dobu 14,6 roku. Celkem onemocnělo rakovinou 9565 žen, nejvíce z nich mělo diagnostikovánu rakovinu prsu, 5565 případů. Na dalším místě byla rakovina tlustého střeva, 1639 případů.

Nejdůležitější na výzkumu je fakt, že konzumace vysokokalorických jídel (DED – dietery energy density), je faktorem, který mohou lidé ovlivnit. Podle posledních výzkumů až třetina všech případů rakoviny je spojená s tím, co člověk během života sní.

„Změny ve výživě, které se zaměří na DED a další preventivní přístupy, jež souvisí s rakovinou spojenou s obezitou, mohou snížit případy rakoviny u žen po menopauze,“ zdůraznila Thomsonová.

Lidé by měli kromě pohybu zvolit správné složení jídelníčku. Zejména hodně zeleniny, ovoce a vlákniny.

Alternativní léčba rakoviny snižuje dožití

V tomto kontextu lze zmínit i další studii, která zdůrazňuje dodržování profesionální léčby, pokud je u člověka diagnostikována rakovina. Část pacientů se upíná k alternativním způsobům léčby (Steve Jobs) a přitom ignorují medicínské postupy.

Tito lidé zemřou na rakovinu dříve, než lidé, kteří alternativní léčbu nevyhledají. Celkem 78 procent lidí, jež se léčí konvenčně, přežije prvních pět let od diagnózy nemoci. U pacientů, jež vyhledají alternativní přístup, je procento dožití pěti let 55 procent, tedy o 23 procentních bodů méně.

U rakoviny prsu je dokonce téměř šestkrát vyšší šance, že přežijete prvních pět let nemoci, když se budete léčit konvenčními způsoby. U rakoviny plic je šance přežití prvních pěti let dvakrát vyšší.

Studii provedli lékaři na Yale University. „Nyní máme důkazy, které naznačují, že alternativní léčba místo prokázané terapie má za následek dřívější úmrtí,“ řekl k tomu vedoucí studie, onkolog a radiolog, Skyler Johnson. Doufá, že se tato informace dostane k co největšímu počtu pacientů.

Jako alternativní léčbu média uvádějí homeopatii, bylinky nebo různé diety, konvenčními metodami jsou chirurgické zákroky, ozařování, chemoterapie a hormonální léčba.

Dále čtěte:

Americký senátor a bývalý prezidentský kandidát McCain má nádor mozku

Robot pozná, kdy zemřete. Lékaři to ocení


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kvíz: Poznáte tato auta podle fotografie?
Češi si s GDPR neví rady, až 65 % e-shopů stále není připraveno
Hypoték se poskytuje méně. Proč?
Cestovní doklady na dovolenou ve 12 otázkách a odpovědích
Jak si může důchodce zvýšit příjmy?
Auta
Na návštěvě Jaguar Land Rover Classic Centre v Essenu. Tak…
Obytný VW California slaví 100 000 exemplářů vyrobených v továrně v Hannoveru
Hamburk zavírá dvě ulice dieselům, lidé čekají chaos. Totální nesmysl, tvrdí odborník
Škoda Karoq má dalšího sourozence. Nový Volkswagen Tharu ale nemíří jen do Číny
Kvíz: Poznáte tato auta podle fotografie?
Technologie
Kvíz: Smartphony jsou si čím dál víc podobné. Dokážete je od sebe rozeznat?
Osmijádrové procesory Coffee Lake mají spotřebu 80 nebo 95 W, Intel prozradil TDP
10 největších filmových nesmyslů, které jsou ajťákům pro smích
Facebook a Evropský parlament. Jak Zuckerberg (ne)vysvětlil ochranu uživatelských dat
Měníme peníze na dovolenou: 7 triků směnáren
Hry pro příležitostné hráče