Perníkové supersoniky. Armáda musí poslat gripeny mezi pardubické domy - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Perníkové supersoniky. Armáda musí poslat gripeny mezi pardubické domy

,
Perníkové supersoniky. Armáda musí poslat gripeny mezi pardubické domy
Zdroj: čtk

Vojenská letiště zanikala nekoncepčně. Armáda teď nemá jinou možnost než poslat gripeny do Pardubic.

Žatec, Bechyně, Planá u Českých Budějovic či Hradčany. To je jen několik špičkových základen, které v minulosti tvořily páteř českých vzdušných sil. Zatímco místo žatecké plochy - jediné zpevněné v celém Ústeckém kraji - vznikla průmyslová zóna, osud dalších třech už armáda dávno neřídí.

Naopak základna Sedlec u Náměště nad Oslavou, dříve poměrně nadbytečné letiště, dnes patří mezi klíčové aeroporty vzdušných sil. Přitom když si v polovině devadesátých let generální štáb nechal vypracovat analýzu, jež měla vypíchnout nejpotřebnější letiště, z meteorologického hlediska jako nejvýhodnější vyšla Bechyně se stíhačkami. Nejhorší byl Sedlec.

Série z dnešního pohledu těžko pochopitelných kroků a rozhodnutí pak měla za následek, že v současnosti armáda provozuje jen čtyři letiště. A když musí supersoniky Jas-39 Gripen a cvičné podzvukové stroje L-159 přesunout jinam, nic jiného než Pardubice jí nezbývají.


Komentář: Rozhodnou gripeny v Pardubicích příští volby?

\"Petra

Na potíž se zadělalo v roce 2001, kdy do základny Sedlec u Náměště začaly téct obrovské peníze. Ministrem obrany byl v té době Jaroslav Tvrdík, tehdy ještě člen sociální demokracie. S žádostí o vysvětlení, proč před devatenácti lety začal upřednostňovat Sedlec před ostatními letišti, se na něj v roce 2012 obrátily Lidové noviny. „Řídil jsem se rozhodnutím zhruba 22členného kolegia, kde kromě mých náměstků seděli třeba i všichni armádní velitelé,“ popisoval Tvrdík.

Jako aktivní politik tehdy na přelomu…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?