Pelikán podal kárnou žalobu na advokáta, který měl krýt oddlužovací agenturu - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Pelikán podal kárnou žalobu na advokáta, který měl krýt oddlužovací agenturu

, čtk,
Pelikán podal kárnou žalobu na advokáta, který měl krýt oddlužovací agenturu
Zdroj: čtk

Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán (ANO) zaslal České advokátní komoře (ČAK) kárnou žalobu na advokáta, který podle něj kryl činnost nezákonné oddlužovací agentury. Ministerstvo dnes uvedlo, že právník podal k soudům nejméně ve 47 případech návrhy na povolení oddlužení, jež nesepsal sám, ale právě agentura. Pelikán požaduje nejpřísnější možné opatření – tedy aby komora muže vyškrtla ze seznamu advokátů.

„Advokát se zpronevěřil základnímu smyslu své práce, když namísto hájení zájmů klienta fungoval jako pouhá poštovní schránka. Jeho chování považuji za mimořádně závažné, neboť se jedná o dlouhodobé, rozsáhlé a organizované jednání, díky němuž na úkor dlužníků i jejich věřitelů získával majetkový prospěch,“ uvedl ministr, který neupřesnil, o kterého advokáta jde.

„Kárná žaloba dorazila, dnes byla na České advokátní komoře zaevidována do systému evidence kárných žalob,“ potvrdila mluvčí komory Iva Chaloupková.

Tím, že právník pomáhal neakreditované společnosti obcházet zákon, popřel podle Pelikána smysl novely o poskytování služeb v oblasti oddlužení. Oddlužovací agentura totiž správně musí být akreditována ministerstvem a nabízet své služby bezplatně. Pokud služby poskytuje advokát, musí zase návrhy sepisovat osobně.


Národ v exekuci: v dluhové pasti jsou dva miliony Čechů

Exekuce, ilustrační foto


Podle ministerstva fungoval celý systém tak, že se dlužník usilující o oddlužení obrátil na oddlužovací agenturu. Zaplatil jí „administrativní poplatek“ od 4000 do 14 tisíc korun a podepsal u ní plnou moc pro advokáta. „Agentura na základě podkladů od dlužníka sepsala návrh na oddlužení a zaslala jej advokátovi, který jej bez jakékoliv kontroly, někdy i za pouhých několik desítek minut, obratem přeposlal příslušnému soudu,“ tvrdí ministerstvo.

Advokát prý potom v insolvenčním řízení uplatňoval nárok na odměnu za sepsání a podání návrhů ve výši 4000 korun, případně 6000 korun při společném návrhu manželů.

Dohled nad advokáty vykonává ČAK, která podle Chaloupkové ročně podává zhruba 150 kárných žalob. Zákon o advokacii sice umožňuje vznést kárnou žalobu i ministrovi, v praxi se však tato možnost nevyužívá. „Je to záležitost takřka výjimečná. Pokud si dobře vzpomínám, tak poslední podal Jiří Pospíšil,“ uvedla mluvčí komory. Podle údajů ministerstva je současná žaloba teprve druhou, kterou kdy ministr spravedlnosti na advokáta podal.

O tom, zda se advokát dopustil kárného provinění, a o uložení případného kárného opatření bude rozhodovat senát kárné komise ČAK. Advokáta může napomenout, dát mu pokutu, dočasně mu zakázat výkon advokacie nebo jej vyškrtnout ze seznamu advokátů. Proti rozhodnutí kárného senátu se advokát může odvolat k odvolacímu kárnému senátu, následně může také podat správní žalobu k soudu.

K tématu oddlužení čtěte:

Cesta z dluhové pasti: jak vyhlásit osobní bankrot

Komentář k Pelikánově novele insolvenčního zákona: Oddlužení jasně, ale takhle?

Exekutor Polanský: Nejsme v bodě nula, ale v hlubokém mínusu

Školitel insolvenčních správců: Nulové oddlužení by mělo celospolečenské dopady

 Tomáš Valášek, Insolvence 2008


Ohodnoťte tento článek
Diskuze