Paříž ovládly demonstrace. Proti Macronovi demonstrují desítky tisíc lidí - Euro.cz

Přihlášení

Paříž ovládly demonstrace. Proti Macronovi demonstrují desítky tisíc lidí

, čtk,
Paříž ovládly demonstrace. Proti Macronovi demonstrují desítky tisíc lidí
Zdroj: čtk

Tři desítky lidí dnes utrpěly v Paříži zranění při protestech proti rostoucím životním nákladům i prezidentovi Emmanuelu Macronovi, kterých se účastní lidé ve žlutých vestách. Tři ze zraněných jsou policisté, informoval s odvoláním na předběžnou policejní bilanci list Le Figaro. Po celé Francii protestuje asi 31 tisíc lidí. Přes tisíc demonstrantů policisté zadrželi, z toho jen v hlavním městě 600.

Protestující v ulicích Paříže zapálili několik osobních vozů, auta hoří například v ulici Rue Magellan nedaleko výstavního bulváru Champs-Élysées. Do ulic města byly nasazena vodní děla i oddíly jízdní policie. Kromě metropole je podle stanice BMFTV situace napjatá například i v Marseille, kde se demonstranti střetli s policií.

Jen v Paříži již policisté zadrželi podle posledních údajů 615 lidí, z toho 508 skončilo ve vazbě. Po celé Francii policie podle zdroje agentury AFP zadržela přes tisíc osob a do vazby jich poslala přes 720.

K situaci ve Francii se dnes na twitteru vyjádřil také americký prezident Donald Trump, který dal nepokoje do souvislosti s pařížskou klimatickou dohodou. Ta podle něj „nefunguje“. „Lidé nechtějí platit velké částky peněz, hodně z toho zemím třetího světa (které jsou vedeny pochybným způsobem), aby možná ochránili životní prostředí,“ napsal prezident. Podle něj lidé na demonstracích provolávají „Chceme Trumpa!“. Francouzská média neinformovala, že by na protestech podobné heslo zaznívalo. „Miluji Francii,“ dodal v tweetu šéf Bílého domu.

Údajně „nepřiměřené násilí“ používané při potlačování protestů žlutých vest dnes kritizoval také turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. „Ti, kteří naši policii obvinili z útlaku, by se měli podívat na to, co teď dělají jejich policisté,“ řekl Erdogan. Obrázky z Paříže, Bruselu a dalších měst podle něj ukazují, že Evropa propadla „v testu z demokracie, lidských práv a svobody“.

Přečtěte si také:

Komentář: Zelená, nebo žlutá

Brutální protesty ve Francii: přes 130 zraněných, policie zadržela 400 demonstrantů

100 tisíc Francouzů v ulicích: demonstrují proti plánu vlády zdražit pohonné hmoty

Macron se opřel do V4. Členské státy by si z EU neměly dělat obětního beránka, řekl