Pandemie ochromila správu sociálního zabezpečení, kontrol neschopenek ubylo - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Pandemie ochromila správu sociálního zabezpečení, kontrol neschopenek ubylo

,
Pandemie ochromila správu sociálního zabezpečení, kontrol neschopenek ubylo
Zdroj: Profimedia.cz

Marodíte a vzali jste si od svého lékaře neschopenku? Pak věřte, že kontrola hned tak nepřijde. Vládní opatření totiž ochromila i Českou správu sociálního zabezpečení, jejímž úkolem je hlídat dodržování léčebného režimu.

Zatímco loni za první polovinu roku stihli kontroloři 70 tisíc kontrol, letos ve stejném období to bylo jen dvaadvacet tisíc. Úbytek je znatelný i u počtu přistižených hříšníků, který rovněž spadl na třetinu. Zatímco loni Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) přistihla 2370 lidí, kteří porušovali léčebný režim, letos už to bylo od ledna do června jen 823.

„Počet kontrol dodržování léčebného režimu skutečně v prvním letošním pololetí poklesl a současně stejnou měrou poklesl i počet porušení léčebného režimu. Zcela jednoznačně jde o důsledek mimořádné situace způsobené pandemií nového koronaviru,” uvedla mluvčí ČSSZ Jitka Drmolová a dodává: „Vývoj do konce roku bude plně odvislý od rozsahu a délky protiepidemických opatření.”

RokPočet kontrol (vždy k 30.6.)
2018 73086
2019 70169
2020 22768

Zatímco běžnou administrativní agendu sociální správy lze částečně přesunout do online režimu, kontroly probíhají vždy v místě, kde nemocný podstupuje léčebný režimu. Zaměstnanci, jimž lékař vystavil neschopenku a pobírají nemocenskou, mají kromě povinnosti dodržovat režim dočasně práce neschopného pojištěnce také umožnit kontrolu jeho dodržování.

RokPočet porušení léčebného režimu (vždy k 30.6.)
20182316
2019 2370
2020 823

V případě, že práce je kontroloři nezastihnou na uvedené adrese, vyzvou ho písemným oznámením, aby je kontaktoval. Pokud se prokáže porušení režimu, zahájí ČSSZ správní řízení, jehož výsledkem může být rozhodnutí o krácení nebo odnětí nemocenského. Porušení léčebného režimu může znamenat kromě nejen ztrátu peněz, ale v krajních případech může dotyčný přijít i o zaměstnání.

Pandemie ochromila správu sociálního zabezpečení, kontrol neschopenek ubylo
3.3 (66.67%) 6 hlasování
Diskuze