Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Průmysl není jen továrna s komínem

Proběhla konference k tématu podpora kulturních a kreativních průmyslů.

Potřebujete pro své plány peníze skutečně rychle? Rychlá půjčka to umí

Rychlá půjčka bývá obvykle spojována spíše s mini úvěry na pár dnů, které sjednáte online…

Vychází druhý díl sběratelské lahůdky Kronika první republiky 1919

Na půdě České národní banky byla slavnostně představena Kronika první republiky, díl 1919…

 Oldřich Lahoda jako kandidát Paroubkova projektu Lev21
Oldřich Lahoda jako kandidát Paroubkova projektu Lev21
Autor: archiv

Ostravského šíbra Lahodu zatkli v Brazílii. Stál u zrodu kauzy Dědic

 Hrbáček 11. října 2017, 10:58  -  Jan Hrbáček
 Oldřich Lahoda jako kandidát Paroubkova projektu Lev21
Oldřich Lahoda jako kandidát Paroubkova projektu Lev21
Autor: archiv
11. října 2017, 10:58

Brazilská policie zatkla počátkem října ostravského podnikatele Oldřicha Lahodu pohybujícího se v herním byznysu a obchodu s drahými kameny. Důvodem mají být podezřelé finanční transakce a podezření z praní špinavých peněz. Spolu s ním byl zadržen i jeho obchodní partner Radomír Čespiva. Jméno třetího zatčeného Čecha zatím není známo.

Lahoda byl mimo jiné spouštěcím článkem takzvané kauzy Dědic, v níž policie vyšetřuje městské zakázky v Ostravě, ale především praní peněz přes marketingové aktivity.

„Ministerstvo zahraničních věcí může potvrdit, že v Brazílii řeší konzulární případ trojice Čechů, která byla zadržena 5. října federální policií Brazílie. Náš zastupitelský úřad byl informován honorárním konzulem v Porto Alegre, kde k zadržení došlo,“ potvrdila informace týdeníku Euro Irena Valentová z ministerstva zahraničí.

Případ je podle ní nyní ve fázi výslechů, zadržení mají k dispozici právníka i tlumočníka z češtiny do portugalštiny. „Náš honorární konzul je ve spojení s federální policií, která má případ na starosti. Oficiální informace, z čeho jsou přesně obviněni, prozatím nemáme k dispozici. Identitu zadržených nemůžeme s ohledem na ochranu osobních údajů sdělovat,“ dodala Valentová.

Informaci o zatčení Čechů přinesl brazislký server Gauchazh. Tři Češi byli zatčení v Porto Alegre, v regionu, kde Lahoda mimo domovskou Ostravu delší dobu působí. Podle zmiňovaného serveru jde o obchody s drahými kameny, nemovitostmi a podezření z praní peněz. V jedné budově na ulici Vicar José Inácio v Porto Alegre měly působit čtyři společnosti patřící cizincům: ani jedna neměla zaměstnance, podle policie šlo o prázdné schránky sloužící k finančním transakcím. Brazilskými federálními úřady jsou tyto firmy zmiňovány jako klíčové pro vyšetřovanou trestnou činnost.


Komu doopravdy patří Metrostav či Škoda Transportation? Víme, kde to zjistíte


V rámci operace s názvem Multifake policie zabavila několik aut, nemovitosti, a zmrazila několik účtů. Podle místního serveru skupina od roku 2011 převedla do Brazílie 4 miliony amerických dolarů z podezřelých aktivit, částka pohybující se na jejich účtech ale měla přesahovat 20 milionů dolarů, což by podle brazilského serveru ukazovalo na praní špinavých peněz.

Dalším zatčeným má být podle brazilského webu Lahodův obchodní partner Radomír Čespiva. Ten si měl v minulosti odpykat trest za bankovní podvody. Jméno třetího Čecha zatím není známo. Má jít o dalšího podnikatele s kontroverzním životním příběhem. V Brazílii si má říkat Joao Henrique Migreco, ale má používat ještě další pseudonymy. Proto dostala policejní operace krycí jméno Multifake.

Lahoda začal do Brazílie jezdit před lety, kdy měl i on potíže s českou policií. Podle ostravských insiderů v zemi strávil řadu let.

Od Lahody k Dědicovi

Lahodovo jméno je českým kriminalistům dobře známo. Naposledy uvízl v policejní síti kvůli kontroverzním městským zakázkám a ovlivňování politiků v Ostravě. Lahoda byl také, byť to popírá, velmi aktivní v segmentu ostravského herního byznysu. Své by o tom mohl vyprávět herní magnát Ivo Valenta.

Chapadla policií pojmenované ostravské chobotnice sahala do většiny významnějších tamních partají. Vyplývá to z odposlechů, o kterých týdeník Euro v minulosti informoval. Policie začala ostravské klientelistické vazby odhalovat na začátku roku 2012. Tehdy šlo o podezřelou zakázku na rekonstrukce ulic kolem nákupního centra Nová Karolina v centru města a všehovšudy tři lidi. Už tehdy policie narazila na Lahodovo jméno. Ten byl znám jako lokální zákulisní hráč, který měl důvěrné vztahy s řadou ostravských politiků. Ostatně v politice se jeho rodina pokouší uplatnit i dnes.


Čtěte rozhovor s Martinem Dědicem:

Pohádky detektivů a státního zástupce. Ostravský lobbista Dědic se považuje za oběť


V březnu 2012 pak kvůli sílícím podezřením na zmanipulování veřejných zakázek detektivové napíchli Lahodovi telefon a kauza, později pojmenovaná podle dalšího z údajných aktérů Martina Dědice, začala nabývat na rozměrech. Policie kauzu prezentovala jako organizovanou zločineckou skupinu, která vznikla po komunálních volbách v roce 2010, kdy byli do pozic náměstků ostravského magistrátu dosazeni Jiří Srba, Aleš Boháč, Dalibor Madej a členem městské rady se stal Tomáš Sucharda.

„V rámci prověřování je zadokumentováno, že výše jmenovaní jsou fakticky řízení Oldřichem Lahodou. Srba a Boháč se osobně účastní schůzek, které Lahoda svolává. Těmito schůzkami se snaží ve svůj prospěch koordinovat vztahy zastupitelů jednotlivých městských obvodů a s náměstky primátora,“ popsali ve spisu údajnou kriminální činnost detektivové Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality. Jejich dosazení měl podle policistů zařídit sám Lahoda.

„Není tajemstvím, že má známé a koně mezi politiky, kteří vypovídají proti mně. Podniká, podporuje své lidi, podporuje svého syna v ovládnutí základní organizace ČSSD v Porubě, kterou založil a předsedá jí. Zakládat účelově organizace, abyste nahonil členy a delegáty na nějaký sjezd, asi nebude v souladu se stanovami ČSSD,“ řekl o Lahodovi v rozhovoru pro týdeník Euro Dědic, po němž byla rozsáhlá ostravská kauza pojmenována.

Dále čtěte:

Zbyněk Pavlačík. Muž v zákulisí bezpečnostního aparátu

Češi zůstávají jediným dovozcem pervitinu do NěmeckaČtěte také

 Jeremy Corbyn

Corbyn odmítá rezignovat. Labouristy chce vést i příští rok do zvolení nového lídra

Lídr britských opozičních labouristů Jeremy Corbyn dnes oznámil, že stranu v žádných…

před 2 hodinami

Armádní letiště v Čáslavi

Gripeny stárnou. Vláda řeší, zda je modernizovat, nebo pořídit nové

Ministerstvo obrany se začíná zabývat tím, jak bude vypadat české nadzvukové letectvo po…

před 2 hodinami

 Helena Válková

Náhrada za Šabatovou? Zeman navrhuje na ombudsmanku Válkovou

Prezident Miloš Zeman dnes Poslanecké sněmovně navrhl na post veřejné ochránkyně práv…

před 3 hodinami

 Jiří Zatloukal

Revolut je skvělá aplikace – dokud funguje

Noví fintechoví hráči často nabízejí modernější, rychlejší a uživatelsky přívětivější…

před 4 hodinami

 Prezident Miloš Zeman

Rozpočet se schodkem 40 miliard korun podepsal Zeman, navzdory několika výhradám

Prezident Miloš Zeman dnes podepsal státní rozpočet na příští rok se schodkem 40 miliard…

před 4 hodinami

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujal Vás tento článek?
Ohodnoťte ho

Počet hodnocení: 2 | Průměrné hodnocení: 5.00

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Finance
Vstupenky jako dárek? Pozor na překupníky
Jsou čeští hokejisté v NHL na ústupu?
Nemám dovolenou, ale firma ji nařídila. Co teď?
Jak na zimu zabezpečit chalupu
Kdy musíte platit zdravotní pojištění i při nulových příjmech?
Auta
Továrna v Düsseldorfu začala výrobu eSprinterů
Video: Nový VW Passat Variant (ne)prošel losím testem. Vykázal až příliš velkou chuť k přetáčivosti
Škoda Fabia R5 evo odchází z MS. Na rozloučenou nás v ní svezl šampion Kalle Rovanperä
BMW konečně nabídne také Android Auto. Hned to ale nebude
Takto bzučí elektrický VW ID.3, aby varoval chodce. Zvuk navrhoval hudební skladatel
Hry pro příležitostné hráče