Okleštěný Aladin. Koronavirus přidělává vrásky i meteorologům - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Okleštěný Aladin. Koronavirus přidělává vrásky i meteorologům

,
Okleštěný Aladin. Koronavirus přidělává vrásky i meteorologům
Zdroj: Jan Mihalíček/Euro

Meteorologům kvůli omezenému leteckému provozu citelně chybějí data, trpí tím hlavně krátkodobé předpovědi.

V okolí pražského letiště je nezvyklý klid. Před propuknutím pandemie se na něm běžně odehrávalo 2500 vzletů a přistání týdně, nyní jsou to nižší stovky. „Běžně to tu létá co dvě minuty, teď jen sporadicky – asi jak rozvážejí zdravotnický materiál,“ říká obyvatelka Horoměřic u Prahy, které leží přímo pod hlavním leteckým koridorem. Stejně jako lidé z okolních obcí si i ona užívá zejména klidu vně svého odhlučněného domu – při relaxování či práci na zahradě, ale i procházkách po okolí.

Situace, která má nejen u pražského letiště své nesporné vítěze, ale přináší obrovskou starost celé řadě meteorologických služeb. Ty národní pak už v důsledku nově vzniklé situace začínají společně řešit, jak nahradit výpadek dat, která dosud získávaly ze senzorů dopravních letounů, o něž se jejich modely z nezanedbatelné části opírají. Jejich ztráta – byť dočasná – pak může „učinit počasí méně předvídatelné a předpovědi méně přesné“, uvedl začátkem dubna na mimořádném setkání meteorologů v Ženevě vedoucí odborného týmu Světové meteorologické organizace (WMO) Lars Peter Riishojgaard.

Neviditelná síla

Plně se tak ukazuje dosud málo viditelný přínos letecké dopravy pro přesné meteorologické predikce. Experti na počasí je přitom využívají už po desítky let. Díky čidlům, která jsou na komerčních letadlech standardně nainstalována, získávají aktuální data o teplotě vzduchu, směru a rychlosti větru či turbulencích. „V poslední době byla vyvinuta též spolehlivější čidla měřící atmosférickou vlhkost, která byla instalována a testována na přibližně stovce letadel,“ dodává pro týdeník…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?