Odveta za Saúdy. Spojené státy provedly kybernetický útok na Írán - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Odveta za Saúdy. Spojené státy provedly kybernetický útok na Írán

, čtk,
Odveta za Saúdy. Spojené státy provedly kybernetický útok na Írán
Zdroj: CC0 via Pixabay

Spojené státy provedly kybernetický útok proti Íránu, uvedla dnes s odkazem na dva nejmenované americké činitele agentura Reuters. Američané to učinili v souvislosti se zářijovým útokem na ropná zařízení v Saúdské Arábii, z něhož Rijád i Washington viní právě Teherán. Ten ale své zapojení do incidentu popírá, k útoku se přihlásila jemenská povstalecká skupina Húsíů.

Operace podle amerických činitelů mířila na schopnost Teheránu šířit propagandu. Kybernetický útok zasáhl fyzická počítačová zařízení Íránu, uvedl bez bližších detailů jeden ze zdrojů.

Počítačový útok podle Reuters poukazuje na to, že se administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa snaží vyvažovat jednání Íránu v regionu, které považuje za agresivní, aniž by konflikt nadále vyhrocovala konvenčními prostředky.

Dopady kybernetických útoků často nejsou příliš viditelné a posoudit je trvá obvykle měsíce. Jde ale o méně provokativní možnost zásahu, která nepřekračuje mez otevřeného konfliktu. „Můžete způsobit újmu, aniž byste zabíjeli lidi, nebo něco vyhazovali do povětří. Je to jeden z dalších nástrojů, které jsme předtím neměli k dispozici a naše ochota ho využívat je důležitá,“ řekl expert na počítačovou bezpečnost z Washingtonského centra pro strategická a mezinárodní studia James Lewis.

Vnímáte Írán jako hrozbu?

Útok se zdá být omezenějšího rozsahu než podobné letošní operace proti Íránu, jež následovaly po sestřelení amerického bezpilotního letounu v Hormuzském průlivu v červnu nebo po údajném útoku íránských revolučních gard na tankery v Perském zálivu v květnu.


FBI školí akademiky: obává se čínské špionáže
 Čínská špionáž, ilustrace


Írán už proti Spojeným státům počítačové útoky také použil. Skupina hackerů napojená na Teherán se tento měsíc podle médií snažila nabourat do e-mailových účtů lidí napojených na Trumpovu kampaň za znovuzvolení prezidentem. Írán je zřejmě také jedním z hlavních šiřitelů nepravdivých informací na internetu. Reuters minulý rok nalezl přes 70 webů, které šířily propagandu Teheránu v 15 zemích. Celkový rozsah podobných operací experti teprve zjišťují.

Zářijové útoky způsobily v Saúdské Arábii zhruba poloviční pokles těžby ropy. Saúdská Arábie je přitom největším světovým vývozcem suroviny. Zásah nadále vyhrotil napjaté íránsko-americké vztahy a přechodně způsobil silný růst cen ropy.

Teherán tvrdí, že byl minulý týden jeden z jeho tankerů v Rudém moři zasažen raketami a v pondělí varoval před možnými důsledky. Íránský prezident Hasan Rúhání tehdy také zopakoval, že se Spojenými státy nebude dvoustranně jednat, dokud se Washington nevrátí k dohodě o íránském jaderném programu z roku 2015 a neuvolní ekonomické sankce proti Teheránu.

Dále čtěte:

Kauza skvělého úspěchu. Huawei je bezpečnostní hrozba prvního kalibru

Černá listina se plní. Čínský velký bratr už rozhoduje, kdo smí do vlaku

Nejnebezpečnější lidé na internetu: Trump, Putin, Zuckerberg

Zabezpečení státu je tragické, varuje expert na kyberbezpečnost Půlpán

Ohodnoťte tento článek
Diskuze