Odveta za Idlib. Turecká armáda zahájila ofenzivu proti Asadovi na severozápadě Sýrie - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Odveta za Idlib. Turecká armáda zahájila ofenzivu proti Asadovi na severozápadě Sýrie

ČTK,
Odveta za Idlib. Turecká armáda zahájila ofenzivu proti Asadovi na severozápadě Sýrie
Zdroj: čtk

Turecko dnes oznámilo, že spustilo vojenskou ofenzivu proti silám syrského prezidenta Bašára Asada na severozápadě Sýrie. Ankara tím reaguje na útoky, které ji tento týden v severozápadní syrské provincii Idlib způsobily silné ztráty. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na tureckého ministra obrany Halusiho Akara. Ankara si podle něj ale nepřeje žádnou vojenskou konfrontaci s Ruskem, které Asada vojensky podporuje.

Syrská armáda se za podpory Ruska snaží v Idlibu zajistit kontrolu Asadova režimu nad touto severozápadní provincií, již zčásti ovládají stále oponenti Damašku a islámské radikální skupiny. V únoru syrská armáda ve snaze zajistit klíčové dálnice znásobila ofenzivu a dostala se tak do blízkosti tureckých pozorovacích stanovišť, na jejichž zřízení se v minulosti Turecko, které podporuje některé z povstalců, dohodlo s Ruskem.

„Operace Jarní štít, který byla spuštěna po mrzkém útoku z 27. února v Idlibu, úspěšně pokračuje,“ konstatoval Akar. Ankara podle něj „nemá v úmyslu“ vejít do střetu s Moskvou.

Těžké boje v syrském Idlibu z minulých dní vyvolaly mezi Moskvou a Ankarou mimořádné napětí. Ankara při čtvrtečním syrském útoku přišla o 33 vojáků. Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že Turci byli mezi útočícími povstalci, což ale turecký ministr obrany popřel.

Čtěte také:

Turecký prezident Erdogan otevřel uprchlíkům hranice s Řeckem. To je hodlá bránit za každou cenu

Další migrační krize na obzoru? Turecko chce přestat se zastavováním Syřanů mířících do Evropy

OSN: V Idlibu muselo opustit domov přes 30 tisíc lidí