Nový koronavirus se šíří stále rychleji, nakažených je více než dva tisíce - Euro.cz

Přihlášení

Nový koronavirus se šíří stále rychleji, nakažených je více než dva tisíce

, čtk,
Nový koronavirus se šíří stále rychleji, nakažených je více než dva tisíce
Zdroj: čtk

Schopnost šíření nového koronaviru začíná podle čínských úřadů sílit. Na rozdíl od SARS (akutního respiračního syndromu), který se začal šířit v roce 2002 a usmrtil 800 lidí, je nový koronavirus infekční i v inkubační době. Oznámil to dnes zástupce národní zdravotnické komise Ma Siao-wej. Koronaviru už v zemi podlehlo 56 lidí a nakažených je přes 2000.

Ma řekl, že schopnost přenosu viru roste a nemocných může dále přibývat. Připustil, že se o viru zatím ví jen málo a není ani jasné riziko spojené s případnou mutací viru. Je zřejmé, že je virus infekční i v inkubační době, která trvá jeden až 14 dní. Tím se liší od viru SARS. Úřady zintenzivní opatření, jež mají šíření zastavit, dodal Ma.

Virus se objevil koncem loňského roku v jedenáctimilionovém městě Wu-chanu v provincii Chu-pej, ale úmrtí jsou hlášena i odjinud.

Obáváte se celosvětového šíření koronaviru?

Z Pekingu dnes do Wu-chanu odjeli vedoucí lékaři ze šesti pekingských nemocnic, aby pomohli situaci zvládnout. Čínské středisko pro kontrolu a prevenci nemocí dnes oznámilo, že začala příprava vakcíny proti novému koronaviru.

Pacienti jsou hlášeni nejen z Číny, ale i z jiných zemích. USA, Francie a Jižní Korea chystají evakuaci svých občanů z Wu-chanu. Z filipínské Manily dnes do města, které začíná pociťovat nedostatek zdravotnického materiálu, dorazilo 3,16 milionu roušek.

Přečtěte si: Sendvič se šunkou ze Šanghaje může zničit globální trh s vepřovým masem

Šunka, ilustrační foto

Dále čtěte:

USA, Francie a Rusko plánují evakuaci svých občanů z koronavirem sužovaného Wu-chanu

Koronavirus si v Číně vyžádal 41 životů, úřady zpřísnily preventivní opatření

Chaos v Číně. Peking už eviduje 26 obětí koronaviru

Česko jako zatím jediné na světě dokázalo vymýtit mor prasat, tvrdí veterináři

Diskuze