Nobelovu cenu za ekonomii získali Američané Nordhaus a Romer - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Nobelovu cenu za ekonomii získali Američané Nordhaus a Romer

, čtk,
Nobelovu cenu za ekonomii získali Američané Nordhaus a Romer
Zdroj: Profimedia.cz

Letošní Nobelovu cenu za ekonomii získali dva Američané. William Nordhaus byl oceněn za výzkum vztahů mezi ekonomikou a klimatickými změnami a Paul Romer za výzkum interakce mezi ekonomikou a technologickými inovacemi. Oznámila to dnes Královská švédská akademie věd. Nordhaus a Romer si rozdělí finanční odměnu devět milionů švédských korun (22 milionů korun).

Oba ocenění učí na známých amerických univerzitách. Nordhaus je profesorem na Yaleově univerzitě a Romer působí na Sternově obchodní škole, která je součástí New York University. Jejich výzkum podle švédské akademie výrazně přispěl k lepšímu pochopení udržitelného hospodářského růstu ve spojitosti s klimatickými změnami a technologickým pokrokem, napsala agentura DPA.

„Příroda diktuje hlavní omezení hospodářského růstu a naše znalosti rozhodují o tom, jak se s těmito omezeními vypořádáme,“ uvedla akademie. “(Nordhaus a Romer) výrazně rozšířili pole působnosti ekonomické analýzy tvorbou modelů, které vysvětlují vzájemné propojení tržní ekonomiky s přírodou a věděním,“ dodala.

 William Nordhaus
Profesor William Nordhaus

Romer podle akademie demonstroval, jak ekonomické síly ovlivňují ochotu podniků vytvářet nové myšlenky a inovace. Položil tak základy pro nový model hospodářského vývoje známý jako teorie endogenního růstu.

Romer donedávna působil také jako hlavní ekonom Světové banky, z funkce odstoupil začátkem letošního roku. Romerovo působení v této instituci provázely neshody se zaměstnanci, například ohledně způsobu psaní zpráv či metodologie. Řadu zaměstnanců podle listu Financial Times také popuzoval svou neomaleností, odborníci nicméně jeho odchodu litovali, neboť ho považují za vizionáře.


Přečtěte si esej: Stručná historie ducha

 Stručná historie ducha


Nordhaus jako první vytvořil kvantitativní model popisující globální souhru mezi ekonomikou a klimatem. Jeho výzkum podle akademie ukázal, že nejúčinnějším opatřením k nápravě problémů způsobených skleníkovými plyny by byl celosvětový systém uhlíkových daní.

„Letošní laureáti nepřinášejí nezvratné odpovědi, jejich zjištění nás ale výrazně přiblížila ke zodpovězení otázky, jak můžeme dosáhnout udržitelného růstu světové ekonomiky,“ uvedla akademie.

Nobelova cena za ekonomii nepatří mezi původní ceny určené vynálezcem dynamitu Alfredem Nobelem v jeho závěti z roku 1895. Uděluje se od roku 1968 a naprostou většinu nositelů ocenění tvoří američtí ekonomové. Loni cenu získal Američan Richard Thaler. Oceněn byl za výzkum psychologických faktorů, které stojí za rozhodováním lidí v ekonomice.

Analytici: Nobelovu cenu získali tradiční makroekonomové
Jednoho z dnešních oceněných Nobelovou cenou za ekonomii Williama Nordhause je možné označit s nadsázkou za učitele kapitalismu v Čechách. Je totiž autorem učebnice Ekonomie spolu s Paulem Samuelsonem, která se využívá na řadě univerzit jako první seznámení s ekonomií. Práce Paula Romera, který dnes rovněž získal Nobelovu cenu za ekonomii, je pak základem v oblasti modelů růstu ekonomiky. Vyplývá to z vyjádření tuzemských ekonomů, podle kterých tak po delší době získali ocenění tradiční makroekonomové.

Český překlad učebnice Ekonomie Samuelsona a Nordhause, který vznikl počátkem 90. let, je podle hlavního ekonoma Czech Fund Lukáše Kovandy minimálně pro jednu generaci současných českých ekonomů a manažerů důvěrně známým dílem, které jim odhalovalo základní principy fungování tržní ekonomiky. „S jen mírnou nadsázkou lze říci, že Nordhaus Čechy po revoluci vlastně učil, co je to kapitalismus,“ uvedl.

„Jméno Williama Nordhause je v nevědecké ekonomické komunitě známo především díky ekonomické učebnici, kterou napsal společně s dalším nobelistou Paulem Samuelsonem. Kniha se stala základní učebnicí na řadě světových univerzit pro první seznámení s ekonomií a její popularitu dokumentuje již její 19. vydání,“ uvedl i hlavní ekonom ING Jakub Seidler.

Po delší době tak podle hlavního ekonoma Deloitte Davida Marka směřuje Nobelova cena za ekonomii k tradiční makroekonomii. „Romerova práce v oblasti modelů růstu ekonomiky je dodnes základem v této oblasti. Nordhaus je širší veřejnosti patrně znám jako spoluautor jedné z nejpoužívanějších učebnic ekonomie, kterou napsal společně s dalším laureátem Nobelovy ceny Paulem Samuelsonem,“ uvedl.

Dále čtěte:

Nobelovu cenu míru získali konžský lékař Mukwege a jezídka Muradová

Žena odnikud? Kanadskou nobelistku Stricklandovou neznala ani Wikipedia

Nobelovu cenu za chemii získali dva Američané a Brit za výzkum bílkovin

Nobelovu cenu za fyziku získali za objevy v laserové fyzice Arthur Ashkin, Gérard Mourou a Donna Stricklandová