Německo uvolňuje další opatření. Začne se hrát fotbalová bundeslinga - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Německo uvolňuje další opatření. Začne se hrát fotbalová bundeslinga

,
Německo uvolňuje další opatření. Začne se hrát fotbalová bundeslinga
Zdroj: čtk

Německo uvolňuje další opatření přijatá ve snaze omezit šíření koronaviru. Otevřít se mohou všechny obchody, rozšiřují se možnosti osobního kontaktu, znovu se dá sportovat pod širým nebem, i když zatím jen bezkontaktně. Fotbalová bundesliga se může ve stadionech bez diváků začít hrát od druhé poloviny měsíce. Dohodla se na tom dnes kancléřka Angela Merkelová s ministerskými předsedy německých spolkových zemí.

„Úplně první fázi pandemie máme za sebou,“ zhodnotila dosavadní vývoj na tiskové konferenci v Berlíně šéfka německé vlády, podle níž je ale jasné, že spolková republika se s nákazou bude potýkat ještě dlouho. Německo nyní registruje kolem 700 až 1000 nových infekcí denně, zatímco před měsícem jich bylo někdy i 6000. „Vývoj infekčních čísel je velmi dobrý, umožňuje učinit další kroky,“ konstatovala Merkelová.

Měla by být znovu spuštěna 1. česká fotbalová liga?

Kancléřka se dlouho snažila opatření v boji proti koronaviru se spolkovými zeměmi koordinovat, tento týden ale některé z nich daly jasně najevo, že půjdou vlastní cestou. Bavorsko, Dolní Sasko i další spolkové země oznámily dalekosáhlá uvolnění, aniž by vyčkaly dnešní koordinační videokonference, která tak v mnohém jen posvětila již avizované kroky.

Patří mezi ně třeba otevření všech obchodů za dodržení zásad hygieny a dostatečného odstupu. Dosud byly v části spolkových zemí otevřené jen obchody o velikosti do 800 metrů čtverečních. Knihkupectví, prodejny aut a kol mohly už v dubnu v celém Německu otevřít bez ohledu na velikost.

Dnešní dohoda počítá i se zrušením opatření, které zakazovalo setkávání více než dvou lidí na veřejnosti, pokud nebyli členy stejné domácnosti. Nově se mohou scházet i členové dvou různých domácností, tedy například dva páry nebo dvě rodiny. Toto opatření má platit do 5. června.

Možný bude znovu bezkontaktní sport pod širým nebem, při němž se hráči nebudou přibližovat na méně než 1,5 až dva metry. Nutné je zároveň dodržovat hygienické předpisy, zejména při používání společného sportovního vybavení.

Jednodušší budou návštěvy v nemocnicích a pečovatelských zařízeních. Každý pacient má mít možnost, aby ho opakovaně navštěvovala jedna konkrétní osoba. Do škol by se před letními prázdninami měli nejméně jednou vrátit všichni školáci.

Odpovědnost za další zmírňování karanténních opatření budou mít především spolkové země, z nichž některé už počítají i s tím, že v květnu otevřou restaurace a hotely. Merkelová o tom chtěla jednat výrazně později. Země však mohou i v této otázce postupovat podle svého.

Zároveň ale zemští politici dnes souhlasili s tím, že pokud v některém z okresů či měst počet nově infikovaných za sedm dní přesáhne 50 případů na 100 tisíc obyvatel, přijmou tvrdší opatření. „Můžeme si dovolit trochu odvahy, ale musíme zůstat opatrní,“ poznamenala Merkelová k nutnosti takovéhoto „nouzového mechanismu“.

Ohodnoťte tento článek
Diskuze