Německo ruší výcvikovou misi v Iráku, kvůli sílícímu napětí v regionu - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Německo ruší výcvikovou misi v Iráku, kvůli sílícímu napětí v regionu

, čtk,
Německo ruší výcvikovou misi v Iráku, kvůli sílícímu napětí v regionu
Zdroj: Profimedia.cz

Kvůli sílícímu regionálnímu napětí přerušila německá armáda svou výcvikovou misi v Iráku. Berlín tento krok podnikl společně s dalšími partnery koalice proti Islámskému státu. Své instruktory udržuje v Iráku i česká armáda.

Německo má v současnosti v Iráku kontingent 60 instruktorů, kteří se severně od Bagdádu podílejí na výcviku iráckých ozbrojených sil. Dalších sto vojáků je umístěno v iráckém Kurdistánu.

Česká armáda má nyní v Iráku několik desítek svých vojáků. V zemi se podílí na výcviku specialistů chemického vojska a vojenských policistů. Letecký poradní tým zároveň pomáhá iráckým kolegům s používáním českých bitevníků L-159.

Americké ministerstvo zahraničí dnes podle agentury Reuters nařídilo všem méně důležitým diplomatům a vládním pracovníkům USA v Iráku, aby zemi ihned opustili. Velvyslanectví v Bagdádu už o víkendu doporučilo americkým občanům, aby se zemi vyhnuli. V úterý americká armáda uvedla své jednotky v Iráku do stavu nejvyšší pohotovosti a varovala před „novými a naléhavými“ hrozbami ze strany Teheránu a jím podporovaných sil v regionu.

Měla by česká armáda stáhnout instruktory z Iráku?

Bagdád minulý týden neohlášeně navštívil šéf americké diplomacie Mike Pompeo a s tamními představiteli jednal mimo jiné o obavách Washingtonu z aktivit Íránu. Dva dny před Pompeovou návštěvou oznámil bezpečnostní poradce amerického prezidenta John Bolton, že Spojené státy vysílají do regionu letadlovou loď USS Abraham Lincoln a bombardéry.

V pozadí americko-íránského napětí je spor o íránský jaderný program. Před rokem americký prezident Donald Trump jednostranně vypověděl mezinárodní dohodu s Íránem z roku 2015, v níž se Teherán zavázal, že omezí svůj program vývoje jaderných zbraní výměnou za zrušení hospodářských sankcí. Podle agentury ISNA dnes Írán oficiálně přestal plnit některé závazky plynoucí z dohody.

Německá diplomacie spolu s dalšími zeměmi Evropské unie americké vypovězení jaderné dohody kritizovala. Podle deníku Die Welt roste nyní mezi německými politiky nervozita, že vyhrocená situace vyústí v ozbrojený konflikt. „Nehrozí pouze vojenská eskalace, nýbrž také nový proud uprchlíků směrem do Evropy,“ řekl místopředseda opoziční strany FDP Alexander Graf Lambsdorff. „Německo by to bezprostředně postihlo a mohlo by to mít dramatické důsledky.“

Čtěte také:

Tisíce žen a dětí po bojovnících Islámského státu nikdo nechce. Zůstávají v Sýrii

Islámský stát byl poražen na posledním zbytku svého území na východě Sýrie

USA se stahují ze Sýrie. Boj proti Islámskému státu tím prý ale nekončí

Náhoda? Rijád poslal miliony dolarů USA, když byl Pompeo u Saúdů

Ohodnoťte tento článek
Diskuze