Nejobdivovanější muž Američanů: Trump, ale i Obama. Prezident za tři roky posílil - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Nejobdivovanější muž Američanů: Trump, ale i Obama. Prezident za tři roky posílil

,

Gallupův ústav od roku 1948 vyhlašuje otevřenou anketu nejobdivovanějších mužů a žen mezi americkými respondenty. Pro rok 2019 vyhrál Donald Trump, ale i Barack Obama. Oba získali 18 procent hlasů. Výsledek ukazuje hluboké rozdělení společnosti, příznivci demokratů „volí“ Obamu, republikáni Trumpa.

Jaký žijící muž a žena na světě jsou podle vás hodni největšího obdivu? Tak se ptá Gallupův institut amerických občanů už přes 70 let, od roku 1948. Pro rok 2019 vyhráli dva muži. Jak současný prezident Donald Trump, tak i bývalý demokratický politik Barack Obama.

Oba šéfy Bílého domu jmenovalo 18 procent z více než tisícovky respondentů. Obama vyhrál už po dvanácté. Trump naopak triumfoval poprvé, a jeho obliba mezi Američany za poslední tři roky vyrostla. V roce 2018 získal na svou stranu 13 procent dotazovaných, o rok dříve to bylo 14 procent.

Američané na konci roku 2019 oceňovali Trumpa v jeho úřadu ze 45 procent, což bylo nejvíce za několik posledních měsíců. Na popularitě mu přidává snaha demokratů o jeho odvolání v Kongresu.

Obdivujete Donalda Trumpa v prezidentské funkci?

Na dalších místech se umístil podnikatel Elon Musk a bývalý prezident Jimmy Carter. Do první desítky pronikl také zakladatel firmy Microsoft Bill Gates, demokratický kandidát na prezidenta Bernie Sanders, papež František, Dalajláma a investor a miliardář Warren Buffett.

Mezi ženami vyhrála bývalá první dáma Michelle Obamová s 10 procenty hlasů, druhá byla s 5 procenty hlasů Melania Trumpová. Za nimi skončily Greta Thunbergová, Oprah Winfreyová a Hillary Clintonová.

Oblíbenost Trumpa a Obamy je silně spojena s tím, jaku stranu dotázaní volí. Současný prezident je favoritem u 45 procent voličů republikánů. Obama je nejpopulárnější u 41 procent demokratů. Politicky hluboce rozdělená společnost se tak podle analytiků Gallupova institutu projevuje i v tomto žebříčku.

Dále čtěte:

Bitva o biopaliva se vede i v USA. Trump nás podrazil, stěžují si zemědělci

Noční můra demokratů: Trump prohraje, ale Bílý dům neopustí

Krach, jaký svět neviděl. Trump varuje před propadem trhu, pokud nebude znovu zvolen