Nebezpečné GPS lokátory používá 600 tisíc lidí, upozorňuje Avast - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Nebezpečné GPS lokátory používá 600 tisíc lidí, upozorňuje Avast

, čtk,
Nebezpečné GPS lokátory používá 600 tisíc lidí, upozorňuje Avast
Zdroj: Profimedia.cz

Zhruba 600 tisíc používaných GPS lokátorů ve světě kvůli bezpečnostní chybě zveřejňuje polohu dětí, seniorů či majetku a umožní i odposlech, poslání SMS zprávy nebo zatelefonování. Nedostatky se týkají 30 typů zařízení od výrobce Shenzhen i365 Tech. Uvedla to antivirová firma Avast.

Zařízení, která mají chránit děti, seniory, domácí mazlíčky nebo majetek, zveřejňují veškerá sbíraná data, odesílaná do cloudového úložiště, a to včetně přesných GPS souřadnic v reálném čase.

Avast proto radí uživatelům, aby zařízení od tohoto výrobce nepoužívali a vybírali si raději alternativu od důvěryhodnějších značek, které mají produkty s vestavěným zabezpečením, konkrétně pak bezpečné přihlášení a silné šifrování dat.

Používáte GPS lokátor?

„Stejně jako u jakéhokoli běžného zařízení doporučujeme změnit výchozí heslo na něco složitějšího; v tomto případě však ani to nezabrání odhodlanému útočníkovi proniknout do nešifrovaného datového toku,“ uvedl bezpečnostní expert Avastu Martin Hron.

GPS lokátor je malá krabička se zabudovaným GPS čipem, díky kterému přesně určuje svoji polohu a následně ji na vyžádání zasílá buď na mobilní telefon, nebo přímo na server, kde se mohou jednotlivé lokace archivovat.

Přečtěte si také:

Čínský navigační systém BeiDou je nejrozsáhlejší na světě. Na orbitě má 35 satelitů

Tři kroky rovně, pak odbočte vlevo. Nevidomým má s pohybem na letišti pomoci speciální mobilní aplikace

Hackeři umí zhasnout motor na dálku. Pomáhají jim čínské aplikace

Bezpečnostní riziko: dvě pětiny uživatelů používají zastaralý operační systém