Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Apartmán v Krkonoších: chalupa 21. století bez starostí a s výnosem

Pokud si pořídíte vlastní horský apartmán, můžete trávit zimní a letní dovolenou…

Zajímavosti o golfu, které jste nevěděli

Golf je vyhledávaným sportem, který se těší čím dál větší oblibě. Má dlouholetou tradici…

AAA Auto: Zdaleka nejen obchodník s ojetými vozy

Síť autocenter AAA Auto působí v České republice už bezmála třicet let. Aktivity firmy…

Tuvalu
Tuvalu
Autor: Shutterstock

Nechte si své miliardy, vzkazuje malý ostrovní stát Číně a zůstává věrný Tchaj-wanu

22. listopadu, 15:34 - Tomáš Bohuslav
Tuvalu
Tuvalu
Autor: Shutterstock
22. listopadu, 15:34

Vrcholní představitelé tichomořského státu Tuvalu odmítli nabídku čínských firem na více než devítimiliardovou investici, která měla pomoci uměle rozšířit jeho území tak, aby mohl ostrov lépe čelit zvyšující se hladině oceánu. Za tímto zdánlivě lákavým návrhem podle nich ve skutečnosti stojí především snaha Pekingu o rozšíření a upevnění vlivu v regionu. Informovala o tom agentura Reuters.

Tuvalu sice patří se svou rozlohou 26 kilometrů čtverečních k nejmenším státům světa, jeho strategický význam je však vzhledem k poloze souostroví nezpochybnitelný. Zatímco během druhé světové války se na území této bývalé britské kolonie nacházela operační základna spojeneckých vojsk bojujících proti Japonsku, dnes si na něj podobně jako na ostatní ostrovy v Jižním Pacifiku dělají zálusk Číňané.

Alespoň tedy podle názoru tamního ministra zahraničí Simona Kofeho, který společně se svými kolegy od čínských firem odmítl na první pohled velmi lukrativní nabídku ve výši 400 milionů dolarů (v přepočtu zhruba 9,2 miliardy korun). Ta měla být určena na rozvoj zdejší infrastruktury.

Tuvalu bude podle Kofeho slov jako jedna z mála zemí v regionu i nadále věrná svému dlouholetému spojenci Tchaj-wanu, s nímž udržuje diplomatické vztahy a jehož vliv se Peking snaží podobnými kroky omezit.

„Slýcháme hodně informací o tom, jak bychom se zadlužili. Čína si kupuje naše ostrovy a plánuje, že tu postaví své vojenské základny. Takové věci nás znepokojují,“ řekl Kofe agentuře Reuters.