Nacisté utíkali jako krysy. Roli Vatikánu a papeže má objasnit otevření archivů - Euro.cz

Přihlášení

Nacisté utíkali jako krysy. Roli Vatikánu a papeže má objasnit otevření archivů

,
Nacisté utíkali jako krysy. Roli Vatikánu a papeže má objasnit otevření archivů
Zdroj: Massimigliano Migliorato / Polaris / Profimedia

Po skončení druhé světové války se podařilo tisícům nacistů a příslušníkům SS uprchnout před spravedlností přes Vatikán do Jižní Ameriky. Historici se těší na otevření archivů, které mají zodpovědět otázku, kolik toho tehdejší papež Pius XII. věděl a jaká byla jeho úloha při organizaci pomoci nacistickým zločincům.

Papež Pius XII. byl ve funkci hlavy katolické církve v letech 1939 až 1958. Běžná praxe je, že se papežské archivy otevírají 70 let po smrti pontifika. V tomto případě udělal současný papež František výjimku a zpřístupnil dokumenty o Piovi o osm let dříve. To ocenil i Menachem Rosensaft, viceprezident Světového židovského kongresu.

Rosensaft doufá, že se podaří vnést světlo na činy „Hitlerova papeže“. Židovské organizace jeho kladné postoje k nacismu dlouhodobě kritizují. Není ale jasné, do jaké míry ve skutečnosti pomáhal odpůrcům nacionálního socialismu. To mají odhalit stovky tisíc dokumentů.

Německé historiky zajímá hlavně jeho úloha po roce 1945, kdy se mnoha vysoce postaveným nacistům podařilo z Evropy utéct. Například hlavnímu lékaři z koncentračního tábora v Osvětimi Josefu Mengelemu, nebo Adolfu Eichmanovi, který organizoval transporty židů z okupované Evropy do plynových komor.

400 tisíc dokumentů

Profesor církevních dějin na univerzitě v Münsteru Hubert Wolf plánuje strávit příští čtyři měsíce ve vatikánských archivech, aby zkoumal činy tehdejšího papeže. „Je to neuvěřitelná příležitost odpovědět na nezodpovězené otázky z té doby a bude to velká výzva,“ řekl Wolf pro Deutsche Welle. „Mluvíme o 300 až 400 tisících dokumentů a každý má tisíc stran.“

Wolf z minulosti při bádání v archivech o inkvizici ví, že odborníci stráví studiem dokumentů týdny a nemusí narazit na nic podstatného. Proto konečný verdikt o tom, jaká byla role Pia XII. během války a po ní, bude trvat léta.

Zpřístupnění vatikánských dokumentů z jeho života by mohlo například odpovědět otázku na to, zda vydal přímý rozkaz pomáhat nacistům bez dokumentů po roce 1945, aby se dostali s falešnými cestovními doklady do Jižní Ameriky. Nebo zda to dělal s posvěcením americké CIA, aby tito lidé zabránili rozmachu komunismu v Jižní Americe.

Nic nevěděl, nebo nechtěl nic vědět

„Může se ukázat, že papež o konkrétní pomoci nevěděl a lidé kolem něj jej pouze využívali. Nebo o tom Pius věděl a zavíral před tím oči,“ dodal Wolf. Pokud by teoreticky věděl o lidech jako byl Mengele, vneslo by to na jeho život a potažmo i na celou katolickou církev horší světlo, než se dosud tvrdí.

Do Jižní Ameriky se dostalo mnoho nacistů a příslušníků jednotek SS přes vatikánského biskupa Aloise Hudala, který pocházel z Rakouska. Pomohl utéci Adolfu Eichmanovi nebo Franzovi Stanglovi, jenž byl velitelem vyhlazovacího tábora Sobibor a Treblinka.

Pro organizaci útěku nacistů se vžil pojem krysí stezky. Z Německa a Rakouska pomocí duchovních nacisté prchali přes Merano nebo Bolzano do Říma. Posléze do Janova a pak lodí do zemí Jižní Ameriky.

Historik Daniel Stahl z univerzity Friedricha Schillera v Jeně vysvětlil, že krysí stezky nebyly jasně strukturovaným systémem, ale sestávaly z mnoha katolických organizací a jedinců. Odhaduje, že 90 procent nacistických zločinců, kteří uprchli po válce z Evropy, přešli přes Itálii. Do útěku byly zapojeny také kláštery. Často se stalo i to, že nacisté byli ubytováni vedle svých obětí, židů, kteří mířili do Izraele.

Zdroj: cnn.com, dw.com

Dále čtěte:

Německá banka přežila hyperinflaci i nacisty. Podvody manažerů zřejmě ústav zlomí

Heil Höcke! Šéf AfD v Durynsku děsí Německo

Za podporu uprchlíků e-mail „od Hitlera“. Šéf Siemensu čelí výhrůžkám neonacistů

Německo posílá zahraničním esesákům důchod a proplácí lázně. Židovská rada je v šoku

Ekonacisté a tábory á la Hitlerjugend. Němečtí extremisté navazují na „tradice“