Na shledanou v dubnu! Sněmovna kvůli koronaviru předčasně ukončila schůzi - Euro.cz

Přihlášení

Na shledanou v dubnu! Sněmovna kvůli koronaviru předčasně ukončila schůzi

ČTK,
Na shledanou v dubnu! Sněmovna kvůli koronaviru předčasně ukončila schůzi
Zdroj: čtk

Sněmovna dnes odpoledne na návrh svého předsedy Radka Vondráčka (ANO) předčasně ukončila nynější schůzi. Podle Vondráčkova dřívějšího vyjádření jde o preventivní opatření kvůli novému typu koronaviru. Vondráček se pro tento krok rozhodl po konzultaci s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a ministry. Dohodly se na tom i poslanecké kluby. Poslanci jedním hlasováním vyřadili všechny zbývající neprojednané body, čímž schůzi ukončili. Další řádná schůze je plánovaná až na polovinu dubna.

„Ta rizika jsou skutečně vysoká,“ řekl Vondráček. „V případě, že by se snad ta nákaza projevila zde v Poslanecké sněmovně, v karanténě by se ocitli i ministři vlády, členové Bezpečnostní rady státu. A za této situace skutečně není rozumné pokračovat v této schůzi,“ řekl předseda Sněmovny.

Dal také ke zvážení všem předsedů sněmovních výborů, aby, pokud to není nezbytně nutné, výbory nezasedaly. „Současně se obracím na vás na všechny, obracím se na poslanecké kluby, abyste se snažili minimalizovat pohyb ve Sněmovně, skutečně, abychom nezvyšovali případné riziko,“ dodal Vondráček.

Poslanci v úvodu odpoledního jednání ještě vyslechli informace o výsledku voleb členů Rady Českého rozhlasu a Rady České televize. Sněmovna měla jednat ještě v přespříštím, takzvaném variabilním týdnu. Ve čtvrtek měla mít na programu například návrh na zřízení stálé komise pro hybridní hrozby.

Vondráček poslance informoval, že grémium Sněmovny zůstává v pohotovosti a sejde se i v následujících týdnech, kdy Sněmovna zasedat nebude. V případě, že by dopady šíření nového typu koronaviru na společnost byly větší, než se předpokládá, je Sněmovna podle něj připravena se sejít a urychleně schvalovat potřebné související legislativní změny.

Poslanec ODS Marek Benda, který patří k nejdéle sloužícím zákonodárcům od sametové revoluce v roce 1989, uvedl, že takovou situaci nepamatuje. Pouze v roce 1997 v době povodní se podle něj vyskytly návrhy ukončit jednání, aby mohli poslanci jet do svých regionů pomáhat. „Jinak jsme se ještě nikdy s podobným rozsahem karantény a omezování veřejného života nesetkali,“ uvedl.

Příští týden se má uskutečnit ještě schůze Senátu. Senát však na rozdíl od Sněmovny schůzi neodloží. Důvodem je ústavou daná měsíční lhůta, kterou Senát na projednávání zákonů má, řekl novinářům předseda Klubu pro liberální demokracii – Senátor 21 Václav Láska. Pokud by Senát o zákonech v této lhůtě nerozhodl, normy by dostal k podpisu prezident Miloš Zeman jako přijaté. „A to bychom byli neradi,“ dodal Láska.

Čtěte také:

Stát kvůli koronaviru zakazuje všechny akce nad sto lidí. Uzavírají se školy

Bezúročně a s odkladem splátek. Vláda schválila půjčky pro firmy postižené nákazou

Vláda zavádí kvůli koronaviru povinnou karanténu po návratu z Itálie. Při porušení hrozí pokuta až tři miliony

Diskuze