Na 33 tisíc emigrantů se z Kolumbie vrátilo zpět do Venezuely. Kvůli koronaviru se tam nemají jak uživit - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Na 33 tisíc emigrantů se z Kolumbie vrátilo zpět do Venezuely. Kvůli koronaviru se tam nemají jak uživit

ČTK,
Na 33 tisíc emigrantů se z Kolumbie vrátilo zpět do Venezuely. Kvůli koronaviru se tam nemají jak uživit
Zdroj: Profimedia.cz

Do Venezuely se z Kolumbie v posledních dvou týdnech vrátilo už přes 33 tisíc emigrantů, kteří svou vlast v předchozích letech opustili kvůli ekonomické krizi a represím režimu. Důvodem, proč se nyní vrací, jsou omezení nařízená kolumbijskou vládou v boji proti šíření koronaviru. Mnozí venezuelští emigranti si totiž v Kolumbii vydělávali pouličním prodejem a přišli tak o zdroj obživy. Informovala o tom dnes agentura Europa Press.

Návrat tisíců emigrantů je ale nyní problémem pro venezuelský příhraniční stát Táchira, protože vláda zrušila rozhodnutí dopravit je do místa jejich dřívějšího pobytu. Podle serveru Infobae mohl být důvodem i nedostatek benzínu v této krizí zmítané zemi. O víkendu vláda rozhodla, že emigranti musejí strávit 14denní karanténu ve státě Táchira.

Ještě před týdnem přitom autoritářský prezident Nicolás Maduro emigranty nadšeně vítal. „Očekáváme s otevřenou náručí naše krajany, kteří se v zahraničí stali oběťmi xenofobie a rozhodli se vrátit do vlasti,“ uvedl Maduro, jehož OSN i nevládní organizace viní z porušování lidských práv.

Krajané se migrantů bojí

Proti ubytování migrantů v pohraničí jsou někteří místní obyvatelé, kteří se bojí rozšíření nákazy. Vláda chce navrátilce ubytovat zřejmě v tamních školách, které jsou nyní kvůli koronavirovým omezením zavřené. Jenže v řadě z nich neteče voda a jsou omezené dodávky elektřiny.

„Kvůli nedostatku peněz nemají školy vodu ani pořádné osvětlení,“ uvedla Zuleika Menesesová z univerzity v San Cristóbalu, metropoli státu Táchira. Navrhla, ať vláda migranty ubytuje v kasárnách. „Ať je dají do kasáren, na izolovaná místa, protože my tu máme už skoro měsíc karanténu a má-li někdo z nich koronavirus, tak se tu nákaza rozšíří,“ obává se další místní.

Advokátka Raiza Ramírezová má ale jiný názor. „Většině Venezuelanů se nelíbí, jak se vojáci k civilistům chovají, protože nám vyhrožují, chtějí po nás úplatky. Někteří mají i zkušenost s mučením ve věznicích,“ vysvětlila Ramírezová, proč nesouhlasí s ubytováním migrantům v kasárnách.

Migranti coby skvělý nástroj propagandy

Návrat emigrantů z Kolumbie umožnila venezuelská vláda i proto, že to využívá k propagandistické kampani. Otevřela pro ně dočasný humanitární koridor, protože hranice jsou jinak zavřené.

Do Kolumbie uteklo v předchozích několika letech před ekonomickou krizí a represemi Madurova režimu na 1,8 milionu Venezuelanů. V jejich vlasti je totiž nedostatek léků a základních potravin, časté jsou i několikadenní výpadky elektrické energie a vody a nemocnice se potýkají s nedostatkem zdravotnického materiálu, léků i personálu.

Venezuelané se vracejí domů, protože v Kolumbii už se neuživí pouličním prodejem, když se ulice kvůli omezením volného pohybu vyprázdnily. Řada z nich přišla o práci na stavbách či v restauracích, které jsou také zavřené. Kvůli koronaviru ale kolumbijská vláda vyhlásila od 24. března národní karanténu, která platí zatím do 26. dubna. Emigranti, kteří nemají legální status pro pobyt v zemi, navíc nemají zdravotní pojištění. A ti, co žijí na ulici, těžko mohou dodržovat časté mytí rukou.

„Politika otevřených dveří stála Kolumbii v posledních letech hodně peněz. V této výjimečné situaci kvůli koronaviru potřebujeme další finance,“ uvedlo v pondělí kolumbijské ministerstvo zdravotnictví, které požádalo mezinárodní společenství o další humanitární pomoc.