My čekali jaro a zatím přišel zmar. Česko postihlo nečekaně brzké a silné sucho - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

My čekali jaro a zatím přišel zmar. Česko postihlo nečekaně brzké a silné sucho

,
My čekali jaro a zatím přišel zmar. Česko postihlo nečekaně brzké a silné sucho
Zdroj: Jan Mihalíček/Euro

Česko se bez deště neobejde. A duben ukázal, co se stane, když nezaprší. Riziko extrémního sucha je nejvyšší za 130 let.

Jako jinde v Podkrkonoší má i tady hlína načervenalou barvu. V Libštátě, jen půlhodiny autem z Vrchlabí, už mnoho let na dvou hektarech rodinných pozemků hospodaří Alena Mihulková a Jan Hradecký. Jejich česnek znají zákazníci z celé republiky. Letošní sezona se ale nevyvíjí dobře. Z vyschlé rudé ornice se práší. „Je to hrozný, zrovna řešíme nějakou závlahu,“ popisuje paní Mihulková starší. Bez umělého přívodu vody totiž česnek neporoste.

Země v Česku se rychle mění v prach, který odnáší vítr, a dostat z půdy dobrou úrodu je stále složitější. A přirozená vláha, základ celé zemědělské magie, nikde.

I v Podkrkonoší se jako všude jinde v Česku potýkají s velkým suchem. Byť v posledních letech panuje pravidelně, letos dorazilo hodně brzo. Hned se začátkem jara. V době, kdy má být odpočatá ornice po zimě plná vody, koryta řek mají pořádně hučet a tráva trhat rekordy v rychlosti růstu a nejkřiklavější zelené.

Duben zkrátka znovu všem připomněl, jak velkým nebezpečím je pro republiku sucho a nedostatek vody. O to překvapivější je postoj českých politiků, kteří i přes extrémně mírnou zimu zapomněli, že bez vody nebude v Česku život, a z limbu se probírají až v posledních dnech.

Kam zmizely ty kubíky

Není třeba jezdit na venkov mezi vyprahlé lány, na první pohled je vážnost situace znát i v Praze. Zatímco loni v polovině dubna činil průměrný týdenní průtok Vltavy…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?