Most se opět snaží vypořádat se svou minulostí. A znovu velmi nemotorně - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Most se opět snaží vypořádat se svou minulostí. A znovu velmi nemotorně

,
Most se opět snaží vypořádat se svou minulostí. A znovu velmi nemotorně
Zdroj: Jan Mihaliček/Euro

Most promazává svou socialistickou historii. Místo záchrany starých pomníků postavil maketu nacistického kanonu.

Ještě neodbilo jedenáct dopoledne, a ulicemi už se vracejí děti s aktovkami. Stejně jako ve většině jiných měst ani v Mostě učitelé své žáky první školní den dlouho netrápili. Někteří z nich pod kopcem Ressl čekají na autobus, jiní se hádají, jestli z blízkého autodromu slyší závodní auta, nebo motorky.

Právě tady, na rohu bulváru Slovenského národního povstání a aleje Boženy Němcové přes půlstoletí funguje podivné lapidárium. Město tu na malém a neudržovaném prostoru shromáždilo staré pomníky připomínající oběti zdejších dělnických stávek z roku 1920 a 1932. I když dnes už k tomu musí mít člověk dost velkou představivost. Ze sloupů zbyly jen betonové kostky s neforemně odřezanými tyčemi, pochmurnou atmosféru místa dodávají podivná terasovitá políčka ohraničená opukou.

„Památník měl takovou černou desku s nápisem. Jeden den tu byla a druhý už ne,“ vybavuje si mladík posedávající u trosek soklu. Zatímco po oku sleduje telefon, na němž dopisuje esemesku, snaží se vzpomenout, jak dlouho už je místo v tak dezolátním stavu. „Půl roku určitě,“ prohlásí pak.

Památník Velké mostecké stávky
Pomník vznikl v roce 1952 při dvacátém výročí protestů. Umístěn byl původně přímo v Souši na místě tragédie, jenže poté, co se oblast proměnila v povrchový velkolom, se v roce 1969 přesunul na dnešní místo do mostecké čtvrti Zahražany. Dnes už z pomníku zbývá jen troska, od roku 2018 není ani památkově chráněn.

Velké rozpory vyvolával nápis na černé žulové desce, která byla před…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?