Rathova korupční kauza: exhejtman dorazil s transparentem, Kottovi vyčítají obžalobě lži - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Rathova korupční kauza: exhejtman dorazil s transparentem, Kottovi vyčítají obžalobě lži

, čtk,
Rathova korupční kauza: exhejtman dorazil s transparentem, Kottovi vyčítají obžalobě lži
Zdroj: čtk

Krajský soud v Praze dnes začal projednávat druhou část korupční kauzy bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha. Politik ještě před jednáním novinářům zopakoval, že úplatky nebral. Také další dva hlavní aktéři případu – bývalá ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Kottová a její manžel Petr Kott – obžalobu odmítli. Státní zástupce Jiří Pražák viní v kauze devět lidí a osm firem z uplácení a manipulací při zadávání veřejných zakázek Středočeského kraje a krajských nemocnic.

Rathovi hrozí za přijetí úplatku až dvanáctiletý trest vězení. K soudu dorazil s transparentem, na kterém byl zobrazen hlemýžď s nápisem prokuratura. Bývalý politik kritizuje státní zastupitelství za to, že se věc dostala před trestní senát až po sedmi letech od údajného uplácení a od pořízení odposlechů, které to mají dokazovat. Bývalý hejtman tvrdí, že v odposleších korupční jednání zachyceno není.

Rath a Kottovi si podle státního zástupce domlouvali úplatky za zmanipulování tendrů za stovky milionů korun na nákup sanitek pro středočeskou záchrannou službu, rekonstrukci pavilonu kolínské nemocnice, stavbu pavilonů v mladoboleslavské nemocnici a přestavbu části kladenské nemocnice. Obžalovaní chtěli podle vyšetřovatelů přes 60 milionů korun. Obdrželi však 3,34 milionu, protože je v květnu 2012 zadržela policie. Trojice již dostala v první větvi kauzy nepravomocné tresty vězení – Rath 8,5 roku a Kottovi 7,5 roku.


Přečtěte si komentář: Rathova dvojí prohra

 David Rath si 7.6. vyslechl verdikt Nejvyššího soudu k zákonnosti použití odposlechů v jeho kauze. Soud rozhodoval na základě podnětu ministra spravedlnosti .


Pražák četl obžalobu více než hodinu. Podle Kottové i jejího manžela je založena na „celé řadě nepravdivých tvrzení“. Manželé dnes odmítli ve věci vypovídat, Rath by se mohl dostat ke slovu ve středu. Před ním chce soud vyslechnout také generálního ředitele stavební společnosti Metrostav, který podle státního zástupce sliboval trojici desetimilionové úplatky za vítězství ve výběrových řízeních na rekonstrukce nemocnic. Jeho podřízený Jiří Anděl, který ve prospěch Metrostavu údajně upravoval zadávací řízení, vinu odmítl.

Nevinen se cítí také někdejší ředitel středočeské záchranné služby Martin Houdek, který podle Pražáka dostal úplatek ve výši 740 tisíc korun za tendr na dodání 48 sanitních vozů. Obžalobu odmítá i manažer zdravotnické firmy Puro-Klima Martin Jireš, který údajně kvůli zadávacímu řízení na sanitky Rathovi, Kottovým a Houdkovi úplatek dal.

Dalšími obžalovanými v kauze jsou podnikatelka Lucie Novanská, která podle státního zástupce spolupracovala s Kottovou a machinace s tendry umožňovala, a šéf firmy Konstruktiva Branko Pavel Drážďanský, který údajně také podplácel. Oba se z dnešního jednání omluvili.


Přečtěte rozhovor s nejvyšším státním zástupcem:

Pavel Zeman: Odvolat mě můžou ze dne na den

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman


Státní zástupce oproti první části Rathovy korupční kauzy obžaloval tentokrát i společnosti. Před soudem stojí firmy Aveza, ML Compet, Metrostav, Konstruktiva Branko, Puro-Klima, Hospimed, Jipe a Tenton. V případě společností se soud vrátí i k zakázkám už projednávaným v první části kauzy. Obžaloba se týká například i rekonstrukce zámku Buštěhrad či gymnázia Hostivice.

S požadavkem na náhradu škody se k jednání připojil Středočeský kraj, který požaduje tři miliony v souvislosti se zakázkou na rekonstrukci hostivického gymnázia. Kolínská nemocnice pak požaduje zhruba 254 miliony kvůli zakázkám na nákup a vybavení technologií a rekonstrukci pavilonu.

Čtěte také:

Advokát Pacovský se musí omluvit Rathovi za slova o podvodu

Soud podruhé uznal vinu Ratha. Za korupci má jít na osm a půl roku do vězení

Rath prohrál spor se státním zástupcem, potvrdil to odvolací soud

Odškodné za vedení v poutech. Rath vysoudil 12 tisíc

Policie navrhla obžalovat Ratha v druhé větvi korupční kauzy

Rath v závěrečné řeči: Chtěli zničit ČSSD, Bradáčová kryje Babiše

Žalobce navrhl pro Ratha devět let za mřížemi a propadnutí majetku

Rath chtěl vedle Jiráta žalovat i stát. Odvolací soud mu to nepovolil

Rath u soudu: 11 hodin argumentů, proč je Pacovský podjatý